Hoşgeldiniz  

Sütünde %40-50 Oranında Yağ Bulunan Denizfilleri ve Özellikleri!!!

admin | 06 Ekim 2018 | Genel, Hayvanlar Alemi

Etçiller takımının fokgiller familyasına giren memeli türleridir. Kuzeyde yaşayan Mirounga Angustirostris ve güneyde yaşayan Mirounga Leonina olmak üzere 2 türü vardır. Büyüklük ve genel görünüş bakımından her iki tür birbirine benzer. Aralarındaki belli başlı yapısal ayrılık başta görülür. Kuzeyde yaşayan türün kafatasında ağız ve burun bölgesi daha dar olur.

Denizfilleri, kısa ve sert kıllı hayvanlardır. Genel olarak renkleri koyu gridir. Erkeklerin yaptıkları kavgalar, boyun ve göğüs bölümlerindeki derinin hırpalanmasına yol açtığından, buralarda deri çok kalın ve pürüzlüdür. Ergin erkeğin şişebilir nitelikteki burun uzantıları en ilginç özellikleridir. Herhangi bir burundaki gibi bir ortaperde ve iki burun delikleri vardır. En şişkin halinde bu uzantı ağzı kapatacak ölçüde sarkar ve burun delikleri aşağı doğru açılır. Uzun bir yastık biçiminde olan burunda boydan boya iki oyu görülür. Çiftleşme döneminin dışında, burun bu kadar göze çarpıcı değildir. O çiftleşme döneminde ise içlerine hava çekerken, burunları kas hareketleriyle ya da kan basıncıyla şişer ve kükremeyi andıran bir ses çıkarmalarını sağlar. Dişilerin burunlarında böyle bir irileşme yoktur. Erkeklerde de aşağı yukarı 2 yaşından sonra başlar, tam büyüklüğünü 8 yaşındayken alır. Erkek denizfilleri 20 yaşına kadar yaşayabilirler. Çiftleşme yeteneğini 4-5 yaşındayken kazınırlar. Ancak tam ergin erkeklere karşı hemen harem kuracak güçte değillerdir, bunu ancak 7-12 yaşlarındayken yapabilirler.

Güney türünün üreme mevsimi eylül başında başlar. Önce erkekler karaya çıkarlar; ayın yarısından sonra da sayısı gittikçe artan dişiler gelmeye başlar. Eylül sonunda bir haremlik hayvan toplanmış olur. Her erkek önce küçük bir dişi grubuna egemendir; sonra bu dişilerin sayısı 40-50’ye yükselir. Her haremin tek bir egemen ereği vardır. Bu hayvan başka erkeklerin kendi dişileriyle çiftleşmesini engeller. Genç erkekler haremin çevresinde dolaşarak bir dişi kaçırmaya çalışırlar. Hareme egemen olan erkeğe meydan okuyan bir başka erkek, bir süre kükreyerek tehditler savurur; hareme egemen olan çekilip gitmezse aralarında kavga çıkar. KAvgayı kazanan, haremin başına geçer.

Gebelik dönemi 7,5-8 ay sürer. Yavruların çoğu ekim ayında doğar. Doğarken 120 cm boyunda ve 36 kg ağırlığında olan yavrunun tüyleri siyah ve yün gibidir. Ana, yavrusunu 23 gün kadar emzirir. Bu surenin sonuna kadar yavrunun ağırlığı, yaklaşık olarak günde 9 kg kadar artar. Ana ise yavru sütten kesilinceye kadar besinsiz kaldığından 300 kg kadar zayıflar. Bu hayvanın sütü çok besleyicidir. İçinde %40-50 oranında (köpekte %9, insanda %3,5) yağ olan bu süt, yavruların, kendilerini soğuğa karşı koruyan kalın bir tabakayla kaplanmasını sağlar.

Yavru 35 günlük olunca siyah postu gümüş rengini alır. Bu sırada yavru denize girme yeteneğini kazanır. Yavru 18 günlük olunca dişi tekrar çiftleşebilir. Yavrusunu sütten kesince de denize gidip karnını doyurur. Dişiler gidince saldırgan tutumları hafifleyen erkekler, üreme mevsiminin başından beri besin almamış olduklarından denize açılırlar. Denizfilleri, üreme mevsiminden sonra tüy dökme mevsimi olan aralık, ocak ve şubat aylarında yine bir araya gelirler. 40-50 gün süren tüy dökme mevsiminde hayvanlar besin almadan dururlar.

Kuzey türünde yavrular aralık ve ocak ayında doğarlar. HAremler daha küçük olup, aşağı yukarı 12 dişiliktir. Dişiler emzirme süresi içinde de çiftleşmeye ve beslenmek için denize girmeye devam ederler.

Ergin erkeği 4,5-6 m uzunluğunda ve 3,5 ton ağırlığında; ergin dişisi ise 3-3,5 m uzunluğunda ve 900 kg ağırlığında olan denizfilinin tüy dökmesi çok ilginçtir. Bütün fokgillerde olduğu gibi denizfillerinde de tüy dökmede kıllar tek tek düşmeyip, alttan çıkan kıllar deriyi ileriye doğru iter ve deri, üzerindeki eski kıllarla birlikte düşer. Bu arada hayvan çamurda yuvarlanarak ve kayalara sürtünerek eski erinin düşmesine yardım eder.

KAynak: HAyvanlar Ansiklopedisi,

160 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım