19 Ağustos 2015

Suda Doğumun Faydaları ve Kimler Suda Doğum Yapamaz!!

Suda Doğumun Faydaları ve Kimler Suda Doğum Yapamaz!!

 

Hamilelik kadınların doğal yapılarının bir parçasıdır. Rahimde ilk oluşmaya başladıktan itibaren bebek rahim içerisinde büyüyor, iletişim halinde oluyor ve anneyle bir bütün haline geliyor.

Ancak bu güzel sürecin çeşitli yan etkileri de var. Ağrılı ve acılı bir süreçten sonra bebek ancak dünyaya geliyor. Bu nedenle ağrıyı ve acıyı azaltmak için çeşitli doğum yöntemleri geliştirildi. Aslında en iyi doğum yönteminin vajinal doğum yöntemi olarak Tıp Dünyası tarafından kabul edilmiştir. Çünkü tek başına kadın doğumu gerçekleştirebilir ve doktora ihtiyaç duymaz. Ancak bu durum doğum esnasında sorun yaşanmaması durumunda geçerli bir seçenek. Bu yüzden doktor kontrolünde sağlık bir doğumun gerçekleştirilmesi gerekir.

Sağlık doğum derken su da doğum son dönemlerin en en trentleri arasında yer almaktadır.

Bilinen il suda doğum 1803 yılında Fransa’da doğumu uzun süren bir kadının doğumu kolaylaştırmak amacıyla sıcak su dolu bir küvete girmesiyle gerçekleşir. Sıcak su içinde yatarak doğum sancılarını azaltmak, onlarca yıldır uygulanan bir klinik uygulamaydı. Fakat bu çok kısa süreler için ve doğumun erken evrelerinde yapılıyordu. Zamanla suda doğum yaygınlaştı. Tıp dünyası tarafından kabul gördü.

Suda doğumun faydaları; daha rahat ve ağrısız doğum sürecini gerçekleştirmektir. Suyun sıcaklığı ve kaldırma gücü nedeniyle rahme giden kan akımı artar, rahmin kasılmaları etkinleşir, artan oksijen nedeniyle ağrılar azalabilir. Su vajenin ağzını, yani bebeğin çıkış noktasını daha gevşek hale getirebilir. Bu da o bölgenin doğumdan yırtılması olasılığını azaltabilir.

Kimler Suda Doğum yapamaz: Herpes gibi genital bölgede enfeksiyonu olanlar, bebeğin başının değil poposunun rahim ağzına yakın olduğu gebelikler, çoğul gebelikler, erken doğumlar, pre-eklampsi veya diyabet gibi hastalıkları olanlar, bebeğinde gelişme geriliği saptananlar, doğum sırasında bebeğin kalp atışlarında bir oksijen azlığı şüphesi doğanlar, doğumda yoğun bebek dışkısı görüldüğü durumlarda önerilmemektedir.

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.