Hoşgeldiniz  

Subliminal Mesaj Ne Demektir? Bilinçaltımıza Gerçekten İşlemekte midir?

admin | 16 Temmuz 2014 | Bilim, Genel

Gözün ya da kulağın duyum eşiklerinin altında bilinçaltımıza yönelik olarak verilen gizli mesajlar olarak tanımlanmaktadır.

1850 yıllarda fark edilmesiyle kişilerde ve toplumlarda bazı algıların bilinçaltına gönderilmesi hedeflenmekteydi. Bu konudaki ilk uygulamayı BBC Radyo’su yapmıştır. Duyum eşiğinin altındaki ses frekansını kullanan BBC Radyosu verdiği “radyo şeytan iyi değildir, iyidir” mesajıyla radyoya bakış açısını değiştirmiştir.

2. Dünya Savaşı sırasında da uygulanan teknikle; düşman ya da dost savaş uçaklarını ayırt edemeyen pilotlar büyük kayıplara neden olmuş, bu kayıpların önlenmesi için pilotlar hızlı bir eğitim sürecine katılmış, izlettirilen bir film sayesinde dost ve düşman uçak simgeleri bilinçaltlarına işlenmiş ve düşman uçakların tespit edilmesi inanılmaz oranda artmıştır.

1957 yılında iki bilim adamı ABD’nin New Jersey eyaletinde bir film gösterimi sırasında subliminal mesajlar veren bir reklam yayınladılar. Kısa aralıklarla ve kimsenin dikkatini çekmeden, bilinçli bir şekilde algılanması engellenen bu mesaj sayesinde şartlı ve sürekli bir şekilde tekrarlanması sonucu reklam bilinçaltına empoze edilmiştir. Bir içecek ve yiyecek reklamı olan mesaj sayesinde mısır satışından %57,8, içecek satışında %18,1 oranında bir artış olmuştur.

İnsan beyninde bilinaltı iki önemli olaya tepki verir. “Doğum, Ölüm” Bilinçaltı bu iki olaya çok daha fazla tepki vermektedir. “Sex” doğuma karşılık gelirken, “Kill” mesajı ölüme karşılık gelmektedir. Bu semboller verilemek istenen mesajların içine yerleştirildiğinde bilinçaltı bunları öncelikli durumlar olarak saklayabiliyor ve sıra kullanıma geldiğinde depolanan bu veriler davranış ve hareketlerimize yön verebiliyorlar.

1180 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım