24 Ocak 2016

Su Saatlerinin Keşfi ve Günümüze Kadar Uzanması!!!

Su Saatlerinin Keşfi ve Günümüze Kadar Uzanması!!!

Güneş saatinin sadece güneş gökteyken kullanılması ve portatif olamaması nedeniyle yeni saat arayışlarına girildi.

Zamanı ölçmek için diğer yöntemler de kullanılıyordu; çünkü belirli bir süre değişmeden kalan her yöntem en azından kabaca amaca ulaşmayı sağlıyordu. Örneğin ince, kuru kumun bilinen bir sürede üstteki bölmeden alttakine aktığı kum saati vardı. Yine bilinen bir sürede belirli bir bölümü yanan mumlar vardı; bunlarda saatlerin geçişi işaretlerle gösterilebiliyordu. Mısır ve Çin’de ise yukarıdaki bir bölmeden aşağıdakine damlayan su, zamanı belirlemek için kullanılıyordu.

su_saati

Yunanlı bir mucit MÖ 270 yıllarda bir su saati modeli geliştirdi. Burada aşağı bölmede biriktikçe yükselen suda yüzen bir nesne vardı. Yüzen nesne yukarı doğru ittikçe bir dişliyi döndüren çentikli bir çubuğa bağlıydı, dişli ise 1’den 12’ye kadar rakamları belirleyen işaret çubuğunu döndürüyordu. Yunanlılar bu aleti su saati dediler çünkü su yavaşça yukarıdaki bölmeden sızıyordu.

indir

Örnek vermek gerekirse; su aatleri bir insanın mahkemede ya da bir toplantıda konuşacağı sürenin belirlenmesi için zamanı yeterince kesin bir biçimde gösterebiliyordu, dönemin en iyi saatlerinden biri olsa da şimdiki döneme göre ilkel alet statüsündeydi.

su_saati

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.