28 Mart 2018

Stetoskop Kim Tarafından Nasıl Bulundu?

Stetoskop Kim Tarafından Nasıl Bulundu?

Tarihler 1816 gösterdiğinde modern tıbbın ilk günlerinde teşhis yöntemleri sınırlıydı. Bilgi edinmenin açık bir yolu kulağı göğüs kafesine yerleştirmek
ve kalp atışlarının sesinin dinlemekti. 1816’da Fransız Doktor ReneTheophile-Hyacinthe Laennec (1781-1826) kalp rahatsızlığı olan tombul genç bir kadının kalp atışlarını dinleme zorunluluğuyla karşı karşıya kaldı. Kalbi göğüslerin üstünden işitmeye çalışmanın etkisiz kaldığını hissetti; daha iyi duymak için göğüsleri kaldırmak veya ayırmak ise çeşitli sorunlara neden olabilirdi.

Böylece değişik bir çözüm yolu üretti, bir defteri silindir şeklinde büktü ve bir ucunu kadının göğüslerinin arasına, diğerini de kulağına getirdi. Kalp sesinin, kulağını direkt olarak göğüs kemiğinin üzerine yerleştirdiğinde duyacağı sesten daha yüksek olduğunu görünce memnun oldu. Bu nedenle kalp atışını dinleme amacıyla tahtadan silindirler hazırladı ve stetoskopu icat etti (Yunanca “göğsü görmek” anlamındaki sözcüklerden). Sürekli olarak geliştirilen stetoskop tıp mesleğinin öylesine temel bir yardımcısı oldu ki stetoskoplu tıp öğrencileri ve doktorlar için vazgeçilmez bir alet haline geldi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.