Hoşgeldiniz  

Stereoskop Nedir?

admin | 26 Nisan 2016 | Fen Bilimleri, Genel, Teknoloji

İki gözle görme olan ve belirli bir kalınlıktaki nesnelerin üçboyutlu izlenimini sağlayan optik alettir.

Gözlemcinin her bir gözüne denk düşen yansıtıcı ya da kırıcı bir sistem kullanılır; sistem aynı bir cismin yan yana ve genel olarak iki gözün uzaklığında yerleştirilen iki objektif yardımıyla alınan iki görüntüsü, stereoskoptan gözlendiği zaman, iki gözle görmedeki gibi kaynaşabilir. Bu kaynaşma yani birleşme Wheatson stereoskopunda iki yanı aracılığıyla elde edilir. Brewster stereoskopundaysa, iki stereoskopik ölçüt, iki merceğin ortak odak düzleminin yakınında bulunur. Işık ışınlarının kaynaşması zahiridir ve uygulamada bu birleşme tam denk düşen noktalar halinde değil de çok küçük alanlar biçiminde olur. Bu aletlerde stereoskopi alanı ya da içinde üç boyutlu izlenimi veren alan, bir yandan iki gözün değişmeyen uzaklığıyla öte yandan gene aynı kişide değişmez olan en küçük yakınsama açısıyla sınırlıdır.

indir

Stereoskopik dürbünlerde iki gözün etkin uzaklığı yapay olarak artırılır ve çift yapılmış iki dürbünün büyütmesi yardımıyla da yararlı yakınsama açısı büyüktür; birleşen bu iki olanak stereoskopik görme alanını artırır. Bu ikili tasarıda biri gözün eksenine, öbürü objektifin eksenine yerleştirilen iki prizmanın ikili bir oyunundan yararlanılır. Bu iki prizma bütünü, düzeltici bir araç oluşturur. Anaglifler yani iki yardımcı rengin kullanıldığı stereoskop yardımıyla üçboyutlu görme yönteminde camlarından biri yeşilimsi maviye, diğeri turuncumsu kırmızıya boyanmış bir gözlük kullanılır; bu camların her biri kendilerininkini tamamlayan rengi soğurur. Gözlenen resimler bu renklerde ayrıntılar gösterir.

holmsches_stereoskop

Stereoskopik projeksiyon anaglif ilkesine göre yapılır. Bir ekran üstüne stereogramlar yansıtılır; seyirciler, uygun biçimde renklendirilmiş gözlükleri kullanarak, yansıtılan görüntüleri izler. Bazı tiyatrolarda uygun şiddetlerdeki kırmızı ve yeşil ışıklar yardımıyla hareket eden gölgelerin anaglif görünüşü kullanılır. Bir başka yöntemse, polarlanmış ışığın özelliklerinden yararlanılmasına dayanır. Stereoskopik çiftin her görüntüsü uygun biçimde polarlanmıştır ve seyirciler polaroid camla dürbün kullanırlar. Böylece bu yöntem renkli görünümlü projeksiyonu sağlar.

Streoskopun çeşitli uygulamaları vardır. Stereoskopik telemetrede belirli bir objektifin yatay ya da dikey veya herhangi yöndeki uzaklığının ya da hareketli bir objektifin hızının saptanması vb iki gözle görmeye dayanır. Topografik ölçümler ya da yerdeki engebelerin saptanması, stereoskopiden kaynaklanan yöntemlerle gerçekleştirilmektedir.

941 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım