26 Nisan 2016

Stenografi Nedir? Günlük Hayatımıza Etkileri!!!

Stenografi Nedir? Günlük Hayatımıza Etkileri!!!

Bir konuşmayı söylendiği gibi not edebilmek için hızlı olarak yazma sanatına denir. Stenografi yunanca stenos yani dar ve graphein yani yazmak sözcüklerinden türemiştir. Eskiçağlardan beri kullanılmaktadır. İlk tutarlı sistem, Cicero’nun azatlı kölesi Marcus Tullius Tiro tarafından icat edilmiştir. MÖ 1 yüzyıla dayanmaktadır. Tiro işaretleriyle Romalılar zamanında ortaya çıkmıştır. Tiro işaretleri başlangıçta yalnızca normal yazının kısaltılmalarıyla ama çizgiyle gerçekleştirilen işaretleri daha çabuklaştırmaya yönelik çok sayıda değişiklik, bunlara zamanla ilk biçimden son derece uzak, modern stenogramlara da oldukça yakın bir görünüm kazandırdı. Sistem, temel harfleriyle sözlüğün kökenlerini belirten kökler ya da kökenler ve ekler ya da bitimler içeriyordu.

20140603_171652

Ortaçağ’da da geliştirilen Tiro işaretleri 9 ve 10 yüzyıllara doğru ortadan kalktı. Ortaçağ yazıcıları, gerçek hiçbir stenografiyi bilmiyorlardı; bununla birlikte yazıyı kısaltmak için birkaç gelişmemiş yöntemden yararlanıyorlardı. Bunlar arasında yalnızca sözcüklerin ilk harflerini koruyan kısaltmaları belirten özel işaretler ve anlamına gelen vb vardı. Gerçeğe uygun bir stenografi sistemi bulmak için ilk çalışmalar, parlamento yaşamının doğduğu ve dolayısıyla konuşmaları not etmenin zorunlu hale geldiği İngiltere’de gerçekleştirildi. İlk büyük yaratıcı, 16 yy da stenografi terimini de ilk olarak kullanan John Willis’tir. Yalın geometrik işaretleri kullanarak, alışılmış yazıdan bilinçli biçimde uzaklaşması, Willis’in en önemli buluşu oldu.

3318506

Willis’in yapıtı, modern stenografinin ikinci büyük ilkesini yani yalnızca ünsüzleri not etmek üzerine kurulu düzeni Taylor tarafından sürdürüldü. Taylor, ayrıca çok kullanılan bazı son harfler için de özel işaretler oluşturdu. Taylor yöntemi Fransa’da günümüzde kullanılan stenografinin temelini oluştururken, İngiltere’de de çok sayıda değişimlerden sonra günümüzde en fazla kullanılan İsaac Pitman sisteminin doğmasına yol açtı. 1837 yılında bulunan bu sistem İsaac Pitman sistemi, dilin sesselliğinin çok ayrıntılı bir çözümlemesiyle ayırt edilir; alışılmış işaretlerden başka dilsen sıklık listesine göre düzenlenmiş çok sayıda kısaltma içerir. Ayrıca, özel işaretlere başvurmaksızın bir şeride basımı gerçekleştiren bir makine yani stenografi makinesi de yapılmıştır. Yazı makinesine benzeyen bu aygıtın tuş takımı bulunmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.