05 Aralık 2017

Statik Elektriğin Keşfi!!!

Statik Elektriğin Keşfi!!!

Tarihler 1660 yılını gösterdiğinde Thales mıknatıs taşının manyetik özelliklerini incelerken, ovuşturulduğunda hafif cisimleri çeken kehribarı da incelediği söylenir. Mıknatıslar sadece demiri çekerken, ovuşturulan kehribar birçok şeyi çeker. Dünya’nın bir mıknatıs olduğunu
gösteren William Gilbert, kaya kristalinin ve çeşitli değerli taşların ovulduğunda tıpkı kehribar gibi aynı çekim kuvvetini sergilediklerini buldu. Kehribarın (İng. amber, ç.n.) Yunanca karşılığı elektron olduğundan, Gilbert bu maddelere elektrikliler adını verdi ve bu olay da sonradan elektrik olarak adlandırıldı.

Elektriklilerdeki elektrik müdahale edilmediğinde görünüşe göre durgun kaldığından, sonradan buna Yunanca “durmak” anlamındaki sözcükten statik elektrik denildi. Statik elektriği daha geniş boyutta ilk sergileyen kişi, hava pompasını icat eden Guericke idi. Elektrik olayı ovuşturulmayla ortaya çıkıyordu ve 1660’ta Guericke manivelayla çalıştırılan bir şaft üzerinde dönen bir kükürt küresi hazırladı. Dönerken elle okşandığında, oldukça fazla miktarda statik elektrik topluyordu. Bu küre istenildiği kadar boşaltılabiliyor ve doldurulabiliyordu. Ayrıca, Guericke elektriklendirilmiş küresinden kıvılcımlar da çıkarabiliyordu.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.