Hoşgeldiniz  

Stadyum Nedir? Keşfi ve Günümüze Kadar Gelme Süreci!!

admin | 01 Şubat 2016 | Genel, Spor

Stadyum; spor yarış ve karşılaşmaları için özel olarak düzenlenmiş olan alandır. İlk önce koşu düzenlemek için Eski Yunanlılar tarafından yapılmıştır. Yunanca “Stadion” kelimesinden gelir. Pistin kenarlarında seyircilerin oturabileceği basamaklar yapılmıştır. Varış çizgisine yakın hakemler bulunurdu. Zaman içerisinde stadyumda yapılan oyunların ilgi çekmesi ve izleyicilerinin çoğalması stadyumun boyutlarında büyümeler oldu. MÖ 4 yüzyıldan başlayarak stadyumlar daha da gelişti. Atina’da 70000, Olympia’da 45000, Delphoi ve Delos da 5000 seyirci kapasiteli stadyumlar yapıldı.

selge.roma-tiyatrosu.2

Stadyumlar biçim olarak iki yarım çemberle uzanan her yandan basamakların çevrelediği bir dökdörtgendi. Romalılar İtalya’da birkaç stadyum kurmayı denediler ama sirk ve arenalardaki savaş oyunları daha çok ilgi gördü. Sporculara ilgi azalınca stadyumların yapımı da durdu. Günümüzde stadyum sözcüğü, çok büyük sayıda seyirci çeken gitgide karmaşıklaşan tesisler için kullanılır.

Başlangıçta atletizm ve çim sporları için yapılmış tesisleri belirtmek amacıyla kullanılan stadyum sözcüğü, günümüzde aynı zamanda öbür spor dallarının yapıldığı yeri belirtmek için de kullanılır.

images (1)

İlk stadyumlar açık hava stadyumlarıydı. Bazıları tribünler ile güneş ya da yağmurdan korunan basamakların çevrelerdi. Daha sonraları, basamak sayısı arttırılarak seyirci alım gücü fazlalaştırıldı. Sonuçta kapalı stadyumlar yapılmaya başlandı. Stadyumların yapımının mimarlara en yeni teknikler, dizayn konusunda en fütürist yapılar yapma olanağı verdi.

Stadyumlar 5 bölüme ayrılmaktadır; Alan yani saha stadyumun, spor ve kaşılaşmanın yapılması için özel olarak düzenlenmiş bölümünü oluşturur. Bir atletizm stadyumu söz konusu olduğunda genellikle atıcılara ayrılmış bir merkez çim bulunur. Bu çim, asfalt ya da sentetik maddeden bir pistle çevrelenmiştir. Uç ve yanlar atlamacılara yani uzun atlama, yüksek atlama, sırıkla atlama ve gülle atma gibi alanlara ayrılmıştır. Hem atletizme, hem takım oyunlarına yönelik stadyumların sakıncası, seyircilerin sporculardan uzakta bulunmasıdır.

images

Uzun süre futbol, hentbol, hokey vs karşılaşmaları atletizm stadyumlarının çimlerinde yapılmadı. Zamanla İngilizler tarafından sadece futbola uyumlu stadyumlar yapılmaya başlandı. Böylece seyirciler oyunu yakından izleyebilecek duruma getirecek bir biçimde sahayı doğrudan çevreler. Önceleri atletizm stadyumları gibi diktörtgen olan bu stadyumlar elips ve çember halinde yapılmaya başlandı.

Bu sadece bu alanlar için geçerli bir durum değildi, başka spor dalları için özel olarak yapılmış stadyumların sayısı gitgide arttı. Velodramlar da viarjların dönüş yönüne doğru eğimli ahşap ya da betondan bir pist vardır. Tenis karşılaşmaları çimen ya da yapay çim kortta, yüzme, dalma, su topu yarışmaları yarış havuzlarında, artistik patinaj yarışmaları ve buz hokeyi karşılaşmaları paten alanında, at yarışları özel olarak düzenlenmiş bir çim üstünde yapılıyor.

arena

Seyirciye Ayrılmış bölümler; gişeler, tribünler, sağlık görevlisinin bulunduğu yer, seyircinin girişini ve topluca güvenlik içinde boşalmasını sağlayan bölümlerden oluşur.

Sporcu, Hakem ve Yöneticilere ayrılmış bölüm; soyunma odaları, masaj salonları, revir, çalışma salonları, kulüplere ayrılmış bölümlerdir.

Çevre Düzenlemeleri; par yeri, toplu taşım araçları vs gibi yerlerden oluşur.

Teknik Bölüm; aydınlanma, süre ölçümü, spor tablosu, sulama, radyo ve televizyon için ayrılan bölümlerdir.

984 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım