Hoşgeldiniz  

Sperme Nedir? Sperm Çizelgesi Nedir?

admin | 16 Ocak 2016 | Biyoloji, Fen Bilimleri, Genel

Erkek cinsel organı tarafından üretilen döl hücrelerinden yani spermatozoyitten oluşan maddedir.

b_sperm-testi-nerde-yapilir_5851

Sper; kirli beyaz renkli, yarı saydam ve yapışkan bir sıvıdır. Kendine özgü bir kokusu vardır. pH olarak alkalidir. Erbezi tarafından dışarı atıldığında hemen pıhtılaşır ama bu pıhtı, pıhtılaşmayı izleyen 5-20 dakika içinde yeniden sıvı hale gelir. Erbezinden dışarı atılan sperm miktarı 2-5 ml arasında değişir. Sperm erkeğin üreme organı kanallarında salgılanan çok sayıda kimyasal element içerir. Asit fosfataz, sitrik asit, prostaglandinler ve friktoz. Bu elementler spermatozoyitlere eklenirler. Normal olarak spermanın 1 ml 60-180 milyon spermatozoyit bulunur, bunların %80’i dışarı atılma sırasında haraketlidir. 24 saat sonra %10-15 hareketliliklerini korurlar.

b_sperm-testi-nedir_5656

Sperm; biçimleri normal olan spermatozoyitlerin dışında biçimleri anormal çift kuyruklu, çift başlı, uzamış, çengel biçimini almış, çok büyük veya çok küçük olabilir. Normal bir spermin %20 anormal biçimde olabilir. Ayrıca %5 oranında olgunlaşmamış sperm bulunabilir. Sperme döllenme yeteneğini verenler spermatozoyitlerdir. Erkeğin kısırlığı bazen bir arada bulunabilen iki nedene bağlı olabilir. Spermatozoyitlerin niceliksel ya da niteliksel yetersizliği nedenlerden bazılarıdır.

sperm-kalitesi

Sperm; biyolojik olarak inelenmesi sperm çizelgesi yani spermogram olarak adlandırılır. Bu inceleme sperm hacmindeki anarmalliklerin, ağdalılığındaki değişmelerin ve sepratozoyitlerin niceliğinin ve niteliğinin anlaşılmasını sağlar. Spermatozoyitlerin tümüyle yok olması ya da hiç bulunmaması spermsizlik olarak adlandırılır. Spermatozoyitlerin hareketliliğinin yok olmasına nekraspermi, bu hareketliliğin yetersiz olmasına astenospermi, anormal biçimli spermatozoyitlerin oranı %20 aştığındaysa teratospermi denir. Sperm çizelgesi anarmolliklerinin nedeni, doğuştan ya da sonradan olan ameliyat veya kazalar sonucu anatomik bozukluklar, iç salgı bezleri, metabolizma bozuklukları, sinir sistemi hastalıkları, frengi, verem, kabakulak, erkeğin kendi spermatozoyitlerine karşı bağışıklığı bazı kalıtımsal hastalıklar, ışınların ya da yüksek sıcaklığın etkisinde kalma ve hatta kimyasal maddelerle çalışma olabilir.

992 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım