Hoşgeldiniz  

Soya Nasıl Bir Bitkidir? Kökeni Neresidir?

admin | 16 Ocak 2016 | Biyoloji, Genel

soya

Baklagiller sınıfından Çin ve Japonya’da bulunan ve kökeni bu ülkelerden gelen bir besin türüdür. Glycina Hispida bilimsel adıdır. Kahverengi tüylü, çiçekleri belirgin olmayan 50-150 cm boya ulaşabilen bitki türüdür. Uzakdoğu kökenli olan bu bitki, yağ veren tohumlarından yararlanılır ve sıcak bir iklim ve iyi nitelikli bir toprak ister.

soyafasul

Soyanın yaprakları otcul hayvanlar için çok yararlıdır. Taze ya da kuru halde tüketilebilir. Besin değeri en iyi yemlik bitkilerinkine yakındır. Tohumları olgunlaşmış bitkilerden elde edilen saman da tahıllardan daha yüksek besin değerine sahiptir. Ayrıca soyadan yeşil güber olarak toprağın beslenmesinde de yararlanılabilir. Tohumlarında yağ ve hayvansal proteinlerin yerini tutan azotlu maddeler içerir. Soya tohumlarından elde edilen yağın besleyici değeri çok yüksetir. Aynı zamanda sanayide sabun, deterjan, yağlıboya, cila, geçirimsizlik sağlayan maddeler, linoleum elde edilmesinde kullanılır. Gliserin, yağ asitleri, sözgelimi böcek öldürücüler, lesitin, çikolata, çeşitli ilaçlar ve güzellik ürünlerinin hazırlanmasında kullanılan temel maddeler soyadan elde edilir.

l

Yağ çıkarıldıktan sonra kalıntı, sürü hayvanları için önemli bir besin olan küspedir. Bu küspelerden sanayi alanında önemli azotlu maddeler, suda eriyen boyalar ve zamk, galalite benzeyen plastik maddeler, yapay hazırlanmasına yarayan ürünleri elde edilebilir. Soyadan soya selülozu da elde edilir.

1085 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım