Hoşgeldiniz  

Sosyometri Nedir? Hangi Alanda Yardımcı Olur?

admin | 01 Ocak 2016 | Bilim, Felsefe, Genel

Sosyometri ilk olarak ABD’li psikiyatri uzmanı ve toplumbilimci Jacob Levy Moreno tarafından Sosyometrinin Temelleri adlı yapıtta kullanıldı.

cagkitaps1

Anlam olarak küçük toplumsal gruplar arasındaki ilişkileri çözümleme teniğine denir. Sosyometri, ölçüm olayını toplumsal varlığa uygulama düşüncesidir, bu yöntem bir toplulukta oluşan ruhsal bağları matematik yardımıyla inceler. Sosyometri biriylerin, çoğu kez Moreno’nun toplumsal kalıplar adını verdği alışkanlıklarla ya da modellerle engellenmiş kendiliğindenliklerini özgürleştiren yöntemlere başvurur.

Sosyometri testi; belirli bir grup içinde uygulanan, grubun her üyesine öbür grubun üyelerini isteyip istemediği hususunu sormaya dayanır. Böylece toplumsal-duygusal bir çekim olgusunu belirginleştirir. Sosyometri testini grubun bütün üyelerine uyguladıktan sonra bireyler arasındaki bu sevgi ya da itme bağlarını bir şemayla göstermek için bir sosyogram çizilebilir. Bu şema, grubun duygusal yapısını gösterir, aynı grubu birçok yapı niteleyebilir, bir grubun sosyogramı yalnızca duygusal ilişkilerin ya da yerine getirilecek bir görevin göz önünde bulundurulmasına göre değişiklik gösterecektir. Moreno’ya göre sosyometri testi doğal ortamlarda yapılmalıdır. Örneğin; okul, fabrika, atölye vs.

bireyi_tanima_teknikleri-300x243

Sosyogram küçük grupların işleyişi konusunda tahminlerde bulunmak ve çocuk ekipleri ya da çalışma grupları oluşturmak için çok pratik bir araçtır.

Sosyometri yalnızca bir dizi özel topluluğun deneyimsel incelenmesini sağlamakla kalmaz, daha geniş kapsamlı modeller oluşturulmasına da yarar. Modeller birey, bireylerarası ilişkiler ve grubun yapıları düzeylerinde gerçekleştirilmektedir. Ayrıca bireylerarası iletişim üstüne bütünsel araştırmalar yapılırken, sosyometri sonuçları ruhbilimsel ya da topulbilimsel değişkenlerle birlikte ele almak son derece yararlıdır.

thumb-oyun_grubu-1354372125

İktisadi düzeyde ve meslek düzeyinde başka araştırmalar için de kullanılmaktadır. Bu araştırmalar sayesinde yaş, cinsiyet, etnik öge, düşünce karışlaştırmaları rahatlıkla yapılabilir.

921 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım