01 Ocak 2016

Solütreen Devri ve Özellikleri Nelerdir?

Solütreen Devri ve Özellikleri Nelerdir?

Solütreen; Üst Yontmataş devrinin Tarihöncesi kültür evresidir. Fransa ve İspanya’da MÖ 18.000 yıllarına doğru, 3. Buzul devri sonunda başladı. Yine 15.000 doğru 3 ve 4. Buzul ara devrinde sona erdi. Solütreen adını kayalık bir dikbayırın eteğinde yer alan Solutre’ün ünlü maden damarlarında almıştır. Bu bölge Fransa’da yer alır.

images

Kökeni tam olarak bilinmemektedir. Aniden başlayan ve aniden sona eren bir dönemdir. İklim açısından Önsolütreen, soğuk ve kurak bir dönemdi. Alt Solütreen’de iklim ılımanlaştı ve nemli ama değişken hala geldi. Orta Solütreen’de nemli ve kuru soğuktu. Buna karşın Solütreen’in son dönemi bol yağışlı bir iklim vardı. Bu dönemin en çok avlanan hayvanı at ve rengeyiğiydi.

Bu devirde yontulmuş çakmaktaşından araç gereçler üretildi ve bu özel biçimler verildi. Böylece çakmaktaşını işleme konusundaki büyük yeteneğini ortaya koydu. Yeniden elden geçirme tekniği yaygınlaştı.

Bir önceki devirde ortaya çıkan alet ve edavat kullanımdan kalktı, yeni araç gereçler ortaya çıktı. Bazı biçimler sadece İspanya’da bulundu. Örneğin Cilalıtaş devrinde ortaya çıkan ok uçlarına benzeyen uçlar ve Parpallo’da bulunan saplar.

Bu döneme ait mezar bulunamamıştır. Ancak iskelet kalıntıları, özellikle birçok çocuk iskeleti kalıntısı, yamyamlığın ya da ölenlerin etlerini kemiklerinden ayırma geleneğinin gerçekliğini ortaya koyuyor. Kemikler, küçük levhalar, kaya duvarları üstüne yapılan gravürlerin yanı sıra en güzel örneği Roc-de Sers’de bulunan gelişmiş bir heykelcilik de vardır. Yarım çember biçiminde yerleştirilmiş sekiz iri blok, başı yontulmuş bir boynuzlugili izleyen bir kısrağı, atları, şaha kalkmış bir bizonun önünden kaçan bir insan figürünü, bir başka insan figürünü ve daha yakın dönemlerde ortaya çıkarılan dağkeçilerini, bir kuşu ve yalnızca bir bölümü bulunan bir alageyiği gösteriyordu.

buzul

Bu kültür hakkında çok az bilgi vardır. Solütreen, hem Üst Yontmataş devrinin ayrı bir evresi ve hem de kendisini izleyen Magdaleniyen kültürünün duvar ve döşeme eşyaları sanatının başlangıç noktasıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.