Hoşgeldiniz  

Solfej, Anahtar, Ek Çizgi, Notalar ve Ölçü Nedir? Ne İşe Yarar?

admin | 20 Aralık 2015 | Genel, Müzik

Nota ve şarkı parçalarının derlenmesine solfej denir.

sol-anahtarı-desenli-çok-şık-yüzük-modeli

Anahtar: Müzik, yatay beş çizgiden ouşan bir porte üstüne sıralanan işaretler yardımıyla yazılır. Notalar, çizgiler ve çizgiler arasındaki yerleriyle sesin yüksekliğini belirtiler. Her portenin başlangıcında bir anahtar yer alır. Anahtar genel müzik sıkalasında ses perdelerinin incelik kalınlık durumunu belirtir, ayrıca anahtar üstünde bulunduğu çizgiyle aynı adı taşır. Öbür notalar anahtar çizgsiine göre okunurlar. Böylece, aynı bir ses değişik anahtarlarda yazılabilir.

Ek Çizgiler: portenin sınırlarını aşan sesleri belirtmeye yarar. Bir oktav yüksek ya da bir oktav alçak çalınacak anlamına gelen 8va alta ve 8va bassa terimleri, ek çizgilerin yerine kullanılabilir; çünkü bunların sayıları arttıkça okunmaları güçleşir.

Harmony

Notalar ve Ölçüler: Yedi nota işareti ve bunlara denk düşen yedi susma işareti vardır. Bu işaretlerden her biri, kendinden bir öncekinin yarısı, kendiden bir sonrakinin iki katı değerindedir. Her işaretin süresi, matematiksel bir orantı içinde noktayla değiştirilebilir. Nokta, notadan sonra yer aldığında, bunu yarı değeri kadar uzatır. Çift nokta, notayı birincinin yarı değeri kadar uzatır. Uzatma bir notanın ya da bir susma işaretinin üstüne konduğunda, bunları süresini belirtmeden uzatır. Genel olarak uzatma, noktanın iki katı değerdedir. Bağ, iki değişik biçimde olabilir, aynı adda ve aynı yükseklikte olan notalar arasına konduğunda, yalnızca birincinin çalınacağı ve buna bir sonrakinin değerinin ekleneceği anlamına gelir. İki değişik nota arasına konduğunda ise bu notaların legato yani yaylılar için aynı yay çekişte, üflemeli çalgılar için de aynı nefesle çalınacağını belirtir.

nota-nedir-nota-ne-demek

2028 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım