Hoşgeldiniz  

Soğuğun Neden Olduğu Kazalar Nelerdir?

admin | 07 Aralık 2015 | Bilim, Fen Bilimleri, Genel, Sağlık

 

İnsan homeoterm bir varlıktır. Soğuğa karşı kendini fiziksel olarak giysileriyle fizyolojik olarak ısı üretimini arttırarak ve ısı yitimini azaltarak korur. Ciltteki damaların büzülmesi, kan dolaşımını azaltarak sıcaklık yitimini önler. Öte yandan dolaşım sisteminde hareket eden kanın soğuması sinirsel bir tepki sonucu ısı üretimini artıran bir titremeye yol açar. Soğukta kalma uzun sürer, ısı denetimi mekanizmalarının sınırları aşılırsa beden sıcaklığı düşer. Normal sıcaklık ortalama 37 derece olduğundan genellikle sıcaklığı 34 derece altına düşen bir bireyin yaşama şansının ancak %50 olduğu kabul edilir. 24 derece altında ölüm kesindir. Bununla birlikte kişisel farklılıklar vardır ve beden sıcaklığı 18 derece düştüğü halde ölüm olayının gerçekleşmediği bir durum bilinmektedir.

YAKUTSK-6

Doğal koşullarda özellikle çok yaygın olarak bir sıcaklık düşmesi durumu, bir kaza sonucu soğuk su içinde kalmaktan kaynaklanır. Genel olarak +5 dereceki su içinde bir saat kalmanın %50 ölüme yol açtığı sanılmaktadır. Ama daha çok meydana gelen sıcaklık düşmesi kazalarına özellikle dağlarda rastlanır. Bu kazalar iki biçimde ortaya çıkar. Bilinçli ve bilinçsiz durumlardır. Bilinçli durumda; kendini kaybetmeyen sağlıklı kişi soğuğu birdenbire algılar ve organizmanın savaşması şiddetli tepkiler halinde belirir. Çarpıntı, titreme, kas ağrıları vs. nabız ve solunum hızlanır, refleksler artar. Daha sonra kişi bitkin düşer ve bir uyku hali başlar. Beden soğur, yaşamsal işlevler zayıflar ve birey komaya girer.

Bilinçsiz olan biçim, cildin buz gibi soğukluğu nedeniyle mermerimsi hal alır. Bu da hipotermi komasıyla gerçekleşir. Kişi hareketsiz ve sertleşmiştir. Beden sıcaklığı 34 derecenin altındadır ve ölüm tehlikesi yüksektir. Ölüm yeniden ısınma anında karıncık fibrilasyonu sonucu meydana geldiği gibi daha sonraki bir evrede kalp damarları ya da böbrek zayıflamasından akciğerlerdeki bir bozukluktan veya sindirim sistemindeki bir delinmeden de kaynaklanabilir.

usumek

Bu tehlikeli durumların tedavisi, hastanede bile çok karmaşıktır. Soğuğun dokuların bölgesel olarak donması gibi başka patolojik etkileri de vardır. Bunların dışında yaşlı ya da dayanıksız kişilerde bir akciğer ya da kalp hastalığı öncesindeki şiddetli soğuk algınlığı olayında ya da kışa özgü solunum yolları hastalığında soğuğun çok önemli etkisi olduğunu da belirtemek gerekir. Ayrıca soğuğa karşı aşırı duyarlı olanlar arasında kaşıntılı döküntüyle oryata çıkan soğuk kökenli kurdeşen ile genel ölüme yol açabilecek bir şok tepkisi sayılabilir.

785 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım