06 Aralık 2015

Skolyoz Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Skolyoz Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

 

Omurganın yana doğur eğrilmesine skolyoz denir. Daha çok sırt bölgesinde görülen skolyoz, bir kemik, disk ya da eklem hastalığına, kas gücündeki bir azalmaya veya sinir hastalığına bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bununla birlikte en sık görülenler nedeni belli olmayan skolyozlardır. Hastalık belirti olarak bel bölgesinde eğrilik olarak kendini gösterir. Skolyoz çocukta ve ergende ortaya çıkabilir. İki gruba ayrılır. Omurgadaki değişiklik göstermeyen bir bozukluğu belirten yapısal olmayan skolyoz ve omurgadaki anatomik bir bozukluğu belirten yapısal skolyozdur.

skolyoz_amaliyati_oncesi_sonrasi_2a

Yapısal olmayan skolyoz düzeltilebilen yanal eğriliklerdir. “Telafi edici” skolyozlar olarak nitelendirilirler ve bacaklardaki uzunluk eşitliğine, düztabanlığa ve leğen kemiğindeki bir bakışımsızlığa bağlı olarak oratay çıkabilirler. Bazen de öğrencilerde, kas gevşemesi ve az  kaslı olma durumunda hatalı oturuştan kaynaklanırlar. Tedavide leğen kemiğginde yeniden denge sağlanmayaçalışır, duruş ve solunum bozukluğu düzeltilir, kas güçlerindirici çalışmalar yapılır. Bu tedavi güçsüzlük tedavisiyle birlikte spor etkinlikleri, güneş ve deniz banyolarıyla tamamlanır.

Yapısal skolyoz; kendi kendine düzeltilemeyen cinstendir. Sırt ve bel bölgesinde bir ya da birden çok eğrilik gösterirler. Bu tipten olan her skolyoz omurlarda dönme ve biçim bozukluklarıyla ve kamburlukla birlikte görülür. Tedavi kemikleşme yaşına ve biçim bozukluğunun derecesine göre değişir. Büyüme döneminin ana eğrilik açısı 30 derecenin altındaki ilerleyici skolyozları, omurga ve solunum eğitimleriyle, geceleri ve dinlenme sırasında kullanılan alçı yatağıyla tedavi edilebilir. Açıları 30 derece ile 50 dere arasında değişen skolyozlar ortopedik yöntemlerle düzeltilir. 3 ile 5 ay arasında değişen sürelerle düzeltici alçı kullanılması, daha sonra durumun sabitleşmesine kadar ortopedik korse takılması, bunun yanı sıra omurga ve solunuma yönelik günlük jimnastiklerin yapılması gerekir.

upload_article__350_230_skolyoz-omurga-egrilikleri

Bazı durumlarda cerrahi girişim gerekli olabilir. Sözgelimi orta dereceli bir skolyozun ilerlemesini engellemek amacıyla erkenden ya da ilerlemesi durmuş bir skolyozun azalması amacıyla gecikmiş olarak omurlararası eklemlerden biri ya da birden çoğu sabitleştirilir. Eklem hareketleri dondurulur. Cerrahi işlem düzeltici alçı içinde yapılır, bunu izleyen hareketsizleştirme dönemi 6 ile 8 18 ay arasında değişir. Biçim değişikliğine uğramış omurlar da ameliyat edilebilir ya da eğrilik bir çubuk veya kancalar aracılığıyla düzeltilebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.