Hoşgeldiniz  

Siyanür Nedir? Özellikleri Nelerdir?

admin | 05 Aralık 2015 | Fen Bilimleri, Genel, Sağlık

 

Çok güçlü bir zehir türüdür. Hidrosiyanik asidin tuzu ve esteri oluşumudur. Sulu çözeltisi hidrosiyanür asidi olan H-C=H hidrojen siyanür, Scheele tarafından 1782 yılında Prusya mavisinden yalıtıldı. Hidrojen siyanür doğal halde bulunur ancak sodyum siyanüre seyreltik sülfürik asit etkisiyle hazırlanabilir. Sanayide amonyak gazı kor haldeki kömürle indirgenir ya da elektrik arkından bir metan ve azot karışımı geçirilir. Olağan koşullarda hidrojen siyanür kokusu acıbademi andıran renksiz bir sıvıdır. 25 C kaynar ve -15 c donar. Çok yüksek bir dipol momente sahiptir, bu nedenle iyonik bileşikler için olağanüstü bi çözücüdür. Organizma için şiddetli bir zehirdir.

Sodium_Ferro_cyanide_Na4Fe_CN_available

Kompleks siyanürlerden, altın ve gümüşü filizlerinden elde etmek için yararlanılır. Bu yöntemle ince biçimde öğütülen filizler, içine hava verilen alkali siyanürün yaklaşık %0,1lik sulu çözeltisiyle işlemden geçirilmesiyle elde edilirler. Gümüş, gümüş siyanür iyonu halinde çözeltiye geçer. Altınsa, altın siyanür iyonu haline gelir. Metal yerini çinko etkisiyle kompleks iyonuna bırakarak çöker. Kompleks iyonu bırakarak çöker. Kompleks siyanürler, hala galvanoplasti yöntemiyle altın ve gümüş kaplamada kullanılır. Prusya mavisinden pigment olarak yararlanılır. Ayrıca siyanür, çeliklerin yüzeyini işleme yöntemidir ve nitrürlemeye benzer.

Hidrosiyanür asidi iki çeşit organik ester verebilir. Bunlar R-C=N nitrilleri ve R-N=C karbilaminler oluşur. Sulu çözeltide hidrojen siyanür çok zayıf bir asit oluşumudur. Tuzları siyanür iyonu içeren siyanürlerdir. Bu iyonun, holojenürlere benzer nitelikleri vardır. Yükseltgenmeyle elde edilen tiyosiyanat, izosiyanat vs gibi psödo-halojenür adını alır.

 

Sodyum ve potasyumun siyanürleri, sanayide, denk düşen amidürün odun kömürüyle 900 C doğru ısıtılmasıyla üretilir. Alkali, toprak alkali ve cıva siyanürleri, suda çözünürler. Bu sulu çözeltiler kuvvetli baz niteliği taşırlar. Suda çözünmeyen, ağır metallerin siyanürleri, alkali siyanürlerin çözeltilerinde çözünebilirler. Böylece çok kararlı siyanür kompleksleri elde edilir ve çok az miktarda metal katılmasıyla zehirli olma durumu tümüyle gizlenebilir. Bu kendine özgü durum, altın, gümüş, kobalt, platin, özellikle demirde görülür.

1239 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım