Hoşgeldiniz  

Sıtma Hastalığının Nedir? Nasıl Yayılır?

admin | 29 Kasım 2015 | Bilim, Eğitim, Genel, Sağlık

Anofel türünden bir sivrisineğin sokmasıyla insanda titreme, ateş ve ter nöbetleriyle kendini belli eden bulaşıcı hastalık türüdür. Diğer adı Malaryadır.

Bir enfeksiyon hastalığı olan sıtma, Laveran tarafından saptanmış kanda dolaşan ve birçok çeşidi bulunan birhücreli hayvana yani matozoaya bağlıdır. Üç çeşit sıtma etkisi görülür. Plasmodium vivakx, Plasmodium falciparum ve Plasmodium malariae.

Sıtma anofel cinsinden sivrisineklerle taşınır ve kan alyuvarlarında asalak olarak yaşar. Sivrisinek hasta bir kimseyi sokarak bunun asalaklı kanını emer, böylece başkalaşma süreci sivrisineğin bedeninde tamamlanır. Dolasıyla sıtmanın özellikle sık rastlandığı ülkelerde, hastalığın taşıma aracı sivrisineklerdir. Bu hastalık en çok tropikal ya da tropikal bölgeler arasındaki ülkelerde rastlanır. Asalaklı sivrisinek hastalığı başkalarına taşır. Sivrisineğin sokmasından sonraki kuluçka dönemi 15 gün sürer. Bundan sonra ilk bulaşma sıtması başlar. Bu hızlı biçimde fark edilmeden geçebilir ve tifo ateşini düşündürecek şeklide ateş ve mide ağrısı ortaya çıkar. Dalak büyümesi, gitgide belirginleşen kansızlık, 1 ile 3 saat süren titreme nöbetleri, bol terlemeyle biten ateşli nöbetler sıtmanın en belirgin özellikleridir. Nöbet iki günde bir yenilenir. Bu üç gün ateşidir ve Plasmodium vivakx ile Plasmodium falciparum sivrisineklerinin ısırması sonucu oluşur. Her üç günde bir yinelenen ateşli nöbete de dört gün ateşi denir, bunun da etkeni Plasmadium malariae’dir.

Sıtma tedavi ile iyileşebilen bir hastalık olup tedavi edilmemesi ya da kötü tedavi edilmesi halinde kendini yenileyen bir hastalıktır. Ayrıca yeteri kadar tedavi görülmediği taktirde komayla ya da soğuk titreme sonucu ölüme yol açabilen tehlikeli nöbetler, sıtma zayıflığı ve hemoglobin işemeli sarılıklı ateş ya da karasuhumması görülür. Muayene ve müşahade işlemlerinden sonra teşhis konur, serum verilir, dalak hacminin küçülmesinden önce ya da sonra hastanın kanında hematozoa aranarak teşhis pekiştirilir.

Sıtmanın etkin tedavi kinin uygulamasıdır. Ayrıca erken bir önlem olarak bu tür sivrisineğin yaşabileceği bataklıklar ilaçlanmalı ya da kurutulmalıdır.

854 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım