Hoşgeldiniz  

Şırınga Nasıl ve Kim Tarafından İcat Edildi?

admin | 10 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel, İlginç Bilgiler, Tıp

Şırınga namı diğer adıyla Hipodermik iğne; vücudumuza ilaç vermek ve damardan kan almak için kullanılır. Kaslara ve damarlara ilaç zerk etmekte kullanılır. 1880 yıllarda birbirini tanımayan üç ayrı kişi tarafından icat edildi; Fransız doktor Francis Rynd, başka bir Fransız olan Charles Pravaz ve Alexander Wood adlı bir İskoç tarafından icat edildi.

1880 yıllarda ilaçlar ağızdan alınabiliyordu. 1844 yılında Francis Rynd, ilaç enjekte etmede kullanılacak olan ilk içi oyuk iğneli şırıngayı icat etti ve 1861 yılına kadar da icadından kimseye bahsetmedi. Aynı zamanda Charles Pravaz ve Alexander Wood da içi oyuk iğnelerle ve cam şırıngalarla deneyler yapıyordu. İkisi de başarılı oldu ve icatlarını aynı yıl içinde 1853 yılında dünyaya duyuruldu.

Hipodermik şırınga; bir piston, bir tüp ve içi boş bir iğneden oluşur. Piston, tüpün içine sıkıca yerleştirilmiştir. Pistonu aşağı ittiğinizde, sıvı tüpten dışarı çıkar. Pistonu aşağı ittiğinizde, sıvı tüpten dışarı çıkar. Pistonu yukarı çektiğinizde ise sıvı, tüpe dolar. Şırınganın ucunda iğne vardır. İğnenin ucu derinin altına kolayca girebilmesi için sivri olarak yapılmıştır.

Cam hipodermik şırıngalar; seri üretimi yapılan tek kullanımlık şekilde 1954 yılında satışa sunuldu. 1956 yılında Yeni Zelandalı eczacı Colin Murdoch, cam şırınganın yerini alan tek kullanımlık plastik şırıngayı icat etti. Avusturyalı bilim adamı Vaughan Clift, hipodermik şırınga kullanmadan astronotların kanını analiz etmek için yöntemler icat etmiştir.

223 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım