29 Kasım 2015

Sinüs ve Sinüzit Nedir? Sinüzit Tedavisinde Neler Yapılır?

Sinüs ve Sinüzit Nedir? Sinüzit Tedavisinde Neler Yapılır?

İnsan vücudunun kafa ve yüz kemik bölgelerinin içindeki boşluğa sinüs denir. Sinüslerin iltihaplanması sinüzite neden olur.

Üstçene kemiğinin içinde yer alan sinüsler, üstçene sinüsleri; alın kemiğinin ön ve alt bölümünde burun boşluklarının üstünde ve içinde alın kemiğinin iki tabakası arasında yer alan sinüsler, alın sinüslerini oluşturur. Kamamsı kemiğin gövdesinde yer alan ve burun boşluklarına açılan sinüsler de kamamsı kemik sinüsleri olarak adlandırılır. Ayrıca içlerine çok sayıda damar boşalan bazı toplardamar kanallarına da sinüs denilmektedir.

Kafa sinüsleri, tümbeyin toplardamarlarının boşaldığı yerdir. Beyin sert zarının içine girmiş olan bu sinüsler, sert zar ile kafatasının alt yüzü arasına yerleşmişlerdir.

sinuzit-tedavisi_zps501fece6

Yüzdeki sinüslerden birinin iltihaplanmasına sinüzit denir. Bu tek ya da iki yanlı olabilir ve bir veya birden çok sinüsü tutabilir. Sinüzit bir diş hastalığı sonrasında gelişebilir ancak en yaygın şekli burun boşluklarında görülen iltihaplanmalara bağlı olarak gelişir. İvegen sinüs iltihabı, sinüslerin boşalma deliklerini tıkanmasına bağlı ağrılarla, irinli akıntı ve burun tıkanıklığı şeklinde kendini gösterir. Sinüs ağrılarının belirgin özellikleri vardır. Çoğunlukla sürekli olan bu ağrılar arasıra şiddetlenirler. Alın sinüslerinin iltihaplanması durumunda ağrı, alına ya da göz çukuru üstüne yerleşir ve şakaklara doğru yayılır, üstçene sinüslerinin iltihaplanması durumunda ağrı göz çukur ve göz iç açısına, elmacık kemiklerine ve dişlere doğru yayılır. Ön kalbur kemiği sinüslerinin iltihaplanmasında ağrı, gözün ve köpekdişlerinin üstünde duyulur. Kamamsı kemik sinüslerinin iltihaplanması, ağrı daha derinde hissedilir ve çoğunlukla art kafaya doğru yayılır.

Süregen sinüs iltihabı, ivegen sinüs iltihabından sonra ortaya çıkar. Daha önceden var olan bir bozukluk örneğin burun bölmesi çarpıklığı, burun boynuzcuklarının büyümesi vs. süregen sinüs iltihabını kolaylaştırır. Genellikle burundan irinli ve sümüklü-irinli bir akıntı gelir. Alında ağırlık duygusu verir. Sinüs iltipları, kemik iltihapları, kafa içi iltihaplar, tromzolu toplar damar iltihabı, göz çukuru iltihabı, göz iltihapları gibi birçok hastalığı ortaya çıkarabilir.

Tedavisine bakıldığında; antibiyotik uygulaması ve püskürtülen ilaçlar, buğulardan yararlanma sayılabilir. Süregen sinüs iltiplarında antibiyotikler ve iltihap giderici ilaçlar kulanılır. Sıcak su ve buhar tedaviside sinüslerin tedavisinde kullanılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.