Hoşgeldiniz  

Sindirim Nasıl Gerçekleşir? Sindirim Hastalıkları Nelerdir?

admin | 29 Kasım 2015 | Fen Bilimleri, Genel, Sağlık

Sindirim, ağızdan başlar. Dişler tarafından çiğnemeyle birlikte besinler, tükürükle karıştırılarak öğütülür. Türükükteki enzimler pişmiş nişastayı sindirmeye başlar. Sonra lokma yutulur. Lokma yutumu yutakla olur. Yutağı geçen lokma, yemek borusuna gelir ve kas liflerinin oluşturduğu kasılmalarla aşağı doğru iner ve mide ağzına gelir. Dinlenme sırasında mide boş, mide kapısı açık olur. Besinin mideye girmesi, mide kapısının örtülmesine, mide kasılmalarına ve mide salgısının çıkmasına yol açar. Midenin karıştırma hareketleri, besinlerin öğütülmesini tamamlar. Besinler, mide salgısıyla karışırlar ve protitlerin sindirimini başlatır. Mideden ayrılan besin artık kilüs adını alır. Kilüs çok sıvı kıvamdadır ve onikiparmak bağırsağında oldukça yavaş ilerler. Kilüsün gelişile, bağırsak salgısı, safra ve pankreas salgısı başlar. Pankreas özsuyu, başlıca üç tip besini etkileyen üç çeşit enzim içerir. Proteinleri etkileyen tripsin, karbonhidratları etkileyen amilaz, yağları etkileyen lipazdır. Safra, pankreas salgısını etkinleştirir ve yağ asitlerini eritir. Bağırsak salgısıysa yukarıdaki salgıların etkilerini bütünler.

c180c595de57205ea464eff7f3c19686_1317468758

Çok sıvı ve türdeş durumdaki kilüs, incebağırsaktan geçerken bağırsak çıkıntıları düzeyinde temel besin maddeleri biçiminde emilime uğrar, aynı biçimde su, madensel tuzlar ve vitaminler de emilirler. Ölen ve ağırsak boşluğuna dökülen bağırsak hücreleri ve çok sayıdaki bakteriyle hacmi artan besin artıkları bundan sonra kalınbağırsağa geçer. Burada, önce bir mayalanmaya daha sonra da çürümeye uğrayarak dışkıya dönüşürüler. Dışkı, kalınbağırsağın sığamsal hareketleriyle ilerler. Göden bağırsağına gelen dışkı, refleks yoluyla dışkılama dürtüsü uyandırır. Besin geçişinin tümü ortamala 23 saatte tamamlanır.

divertikul1

Sindirim Sistemi Hastalıkları; zehirlenmeler, iltihaplar, enfeksiyon hastalıkları, asalak hastalıkları, ülserler, tıkanmalar, urlar, taş oluşumları gibi hastalıklar sayılabilir. Bu hastalıkların çoğu bulantı, kusma, ishal ya da kabızlık, kusmukta ya da dışkıda kan bulunması, burulmalar, spazmlar ve ağrılar biçimindeki belirtilerle erkenden ortaya çıkar. Bu hastalıkların teşhisi dikkatli bir klinik muayeneyle ve endoskopi incelemeleriyle, kan veya sondayla alınan sindirim sıvısı örneklerinin incelenmesiyle, röntgen inelemeleri ve bazen de parça alma gibi ek muayenelerle konur.

903 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım