Hoşgeldiniz  

Şimdi İnsanlığın Mimarı Homo Sapiens Kimdir?

admin | 04 Aralık 2015 | Dünyadan, Eğitim, Genel, Tarih

Neandrerthalin çeşitli türleri ortaya çıkmaya başladı. MÖ 50000 yıllarında belli bir süre sonra yüksek alın, belirgin çene ve küçük dişlere sahip çeşitli türler ortaya çıktı. Bu şimdi insan ırkına en çok benzeyen insan türüydü. Bu tür Homo sapiens sapiens ismini aldı. MÖ 50.000 ile 30.000 yılları arasında Homo sapiensler iki çeşit ırk şeklinde devam ettiler. Ancak zaman içerisindeki savaşlar ve çiftleşme sonucu Neanderthallerin yok olmasını sağladı. Yani 30.000 yıl içinde yaşayan tüm insanlar şimdiki modern türlerden oluşmaktaydı.

1111

Homo erektus’un bıraktığı yaşam alanını genişlettiler, daha sonra deniz seviyesindeki düşmenin ortaya çıkartığı kıta köprülerinden yararlandılar. Kuzeydoğu Asya’dan Kuzey Amerika’ya, Güneydoğu Asya’dan Avusturalya’ya geçtiler. Her iki kıtada daha önce insan yaşamıyordu ayrıca Japon adalarına da geçmeyi başardılar. Yeni kıtaların keşfi insanların bu kıtalara bir uçtan bir uca yayılmasını sağladı. Kuzeydeki buzullar ve Antartika kıtası hariç insanlar her yerdeydi artık.

Avcı bir toplum olan insanlar başarılarını arttırmak için dini törenler düzenlediler. Ayrıca avladıkları hayvanların resimlerini çizmeye başladılar. İlk keşiflerden biri 1879 yılında İspanyol Arkeolog Marcellino da Sautuol tarafından Kuzey İspanya’da Altamira mağarasında kazı yapılırken şans eseri 12 yaşındaki kızı tarafından tavana çizilmiş resimlerin görülmesiyle bulundu. Bu çizimler o kadar yeni ve mükemmeldi ki o zamanın bilim adamları tarafından eski olduğuna inanmak istenilmiyordu. Ancak zaman içerisinde başka resimlerinde bulunması bu resimlerin eski olduğunu kanıtladı. Mağara resimleri insan yerleşiminin uzağında, ışık aydınlatadığı sürece görülemiyordu. Bu nedenle sergilenmekten çok dini törenler nedeniyle çiziliği düşünülür.

1906 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım