Hoşgeldiniz  

Şifre Çözme Biliminin Keşfi-1589!!!

admin | 21 Ocak 2017 | Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel, Matematik ve Geometri

Basit şifreler neredeyse yazı kadar eskidir. Daha önceden düşünülmüş bir plana göre sözcüklerin ya da harflerin yeri değiştirilerek veya bunları yeniden düzenleyerek, işi yapan kişilere göre son derece anlaşılır olan bir şey, diğerleri için tamamen belirsiz duruma getirilebilir. İşte böyle bir durumda şifre ya da şifreli yazıyla karşılaşırız.

Yapılan şifreler çözülebilir. Bu nedenle yıllar geçtikçe mesajların gittikçe karmaşıklaşan şifrelenme yöntemlerinin karşısına yine gittikçe karmaşıklaşan şifre çözme yöntemleri çıkmıştır. Bunun erken bir örneği 1589’da Fransa iç savaşın son aşamalarındayken geldi. III. Henri’nin ( 1551- 1589) doğrudan hiçbir mirasçısı yoktu ve ikinci kuzeni Navarreli Henri (1553-1610) mantıken ardılı sayılıyordu. Fakat Navarreli Henri Protestandı ve sadece Fransız Katolikleri değil, İspanya Kralı II. Felipe tarafından da kendisine şiddetle karşı çıkılıyordu.

II. Felipe, Navarreli Henri için çalıştığından Fransız Matematikçi François Viete (1540- 1603; Latincede Franciscus
Vieta) tarafından 1589’da çözülebilen bir şifre kullanıyordu. Mesajlarının okunmasının nedenini açıklayamayan II. Felipe, Papa V. Sixtus’a ( 1521-1590) Fransızların büyücülüğe başvurduğunu şikayet etti ve bu nedenle Kilise tarafından cezalandırıldı. Aslında yapılan sayıların ve harflerin belirli bir düzen içerisinde yerlerinin değiştirilmesinden başka birşey değildi.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi,

497 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım