12 Şubat 2016

Sıfırın Keşfedilmesi ve Günümüze Ulaşması!!!

Sıfırın Keşfedilmesi ve Günümüze Ulaşması!!!

İnsanlar yaklaşık 23 yüzyıldır rakamları kullanmaktalar. Eski zamanlarda genelde birimler için işaret çizgileri yapma eğilimi hakimdi, böylece 4 rakamı //// oluyordu. Çok fazla işaret çizgisi yapmaktan kurtulmak için beşler, onlar ve elliler için farklı işaretler bulundu. Diğer bir kullanım şekildide Yahudiler ve Yunanlılarda olduğu gibi alfebenin harfleri kullanılıyordu.

imagesCAH7NGWI

Abaküste olduğu gibi her seviyede rakamları farklı konumlarda yerleştirerek birler, onlar, yüzler vs için aynı rakamları kullandılar. Ancak kimse bunu rakamlarla göstermeyi denemedi çünkü hiçbir boncuğun hareket ettirilmediği hesap tahtası seviyesi için bir sembol kulanmayı düşünmediler. Örneğin hesap tahtasında 303 rakamı göstermek isterseniz, yüzler seviyesinden 3 boncuk ve birler seviyesinde 5 boncuk harek ettirsiniz. Böylece 3 ve 5 kaydedebilirsiniz, fakat onlar seviyesine dokunmamış olursunuz.

Harezmi

Bu sorunun cevabı 500 yıllarda Hintli bir matematikçi bu şekilde dokunulmadan kalan hesap tahtası seviyesine özel bir sembol verilmesini önerdi. Sembol olarak 0 işaretini aldı. Bu artık sayıların karıştırılmaması anlamına geliyordu. Araplar daha sonra bu sistemi 700 yıllarda Hintlilerden aldılar.

Bu konuda ayrıntılı olarak çalışan ilk önemli matematikçi Muhammed ibn el-Harizmi’dir. 780 ve 850 yılları arasında yaşamış bilgin, bu konuda 810 yıllarında bir kitap yazdı. Ayrıca cebiri buldu. Yeni sistem romen rakamlarının sonu oldu. Daha sonra yeni arap rakamları Avrupa’ya yayıldı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.