21 Ocak 2017

1581: Sibirya’nın Keşfi ve Rusya’ya Kattıkları!!!

1581: Sibirya’nın Keşfi ve Rusya’ya Kattıkları!!!

Rusya, Doğu Avrupa’da geniş topraklara sahip olmasına rağmen, Moğolların idaresi altında yattığı uzun uyku, teknolojik olarak geri kalmasına neden olmuştu. Rusya’nın batı sınırlarında, askeri açıdan başa çıkamayacağı İsveçliler, Polonyalılar ve Almanlar vardı.

Oysa doğuda o günlerde hiçbir korkunç düşmanı barındırmayan geniş topuzanıyordu. Burası Rusya’nın Avbölgesinin kuzeyinde olduğu gibi, kutup soğuğuna adapte olmalan yüzünden postlan kalın ve değerli olan hayvanların bulunması dışında, normal olarak pek çekici görünmeyen soğuk bir bölgeydi.

1881 yılında IV. Ivan’ın hükümdarlığının sonuna gelirken, kürk ticaretiyle servet yapmış bir aile olan Stroganov’lar, doğuyu keşfetmesi ve Straganov kürk ticaretini genişletmesi için yermak Timofiyeviç(?-1584) adında bir Kazağı işe aldılar. Yermak Uralların doğusunda, Sibir denilen bir Moğal kralığını fethetti. Sonradan bu isim İngilizce Sibirya, Asya’nın tüm kuzey bölgesi için kullanılmaya başlandı. Bu olay sonunda Rusları, Pasifik Okyanusu’na götüren ve Asyalı göçebelerin güneydeki ve batıdaki yerleşim bölgelerine yaptığı akınlara kesinlikle son veren süreci başlangıcıydı.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.