Hoşgeldiniz  

Sevr Barış Antlaşması!!!

admin | 30 Ekim 2017 | Genel, Tarih

Sevr Barış Antlaşması 10 Ağustos 1920 tarihinde imzalanmıştır. İtilaf devletleri ile Osmanlı devleti arasında imzalanmıştır. İttifak devletleri barış antlaşmalarını daha imzalamalarına rağmen Sevr Barış Antlaşması’nın imzalanması; İtilaf devletlerinin Osmanlı devletini paylaşamaması, Anadolu’da vatanı kurtarmak için girişimlerde bulunulması, İzmir’in Paris Konferansı (1919) ile Yunanistan’a verilmesi sonucu çıkan anlaşmazlıklar sonucu geç imzalanmıştır.

İtilaf devletlerinin, Anadolu’da çıkardıkları ayaklanmalar yeterli desteği alamamış, bu nedenle İtalya ikna edilerek San Remo kentinde bir konferans düzenlenmiştir. Bu konferansın amacı Osmanlı devletine dayatılmak istenilen barışın esasları belirlenmiştir. Daha sonra bu esasları kabul ettirmek için Osmanlı devletini Paris’e davet ettiler. Osmanlı devletini Pariste Tevfik Paşa temsil etti ancak taslağı kabul etmedi. Daha sonra İstanbul’da Saltanat Şurası önerilen barış şartlarının kabul edilmesini kararlaştırdı. Çünkü bu sırada İngilizlerin emriyle harekete geçen Yunan orduları Bursa-Uşak yönünde ilerlemeye başlamışlardı.

Saltanat şurası alınan karar uyarınca Sevr’e giden Hadi Paşa başkanlığındaki Osmanlı heyeti, Sevr Barış Antlaşması’nı imzaladı. Bu antlaşma Türk tarihinin en ağır antlaşmalarından biridir. Böylece;

İstanbul, Osmanlı devletinin başkenti olarak kalacak ancak Osmanlı antlaşma şartlarına uymazsa İstanbul’da işgal edilecekti. Ağır silahları bulunmayan sınırlı sayıda ordu bulunacaktı. Boğazlar savaş zamanında bile bütün devletlerin gemilerine açık ve Boğazlar Komisyonu tarafından yönetilecekti. İtilaf devletleri tarafından maliye kontrol altına alınacak, ayrıca bir komisyon bütçeyi belirleyecekti. Kapitülasyonlar en ağır şekilde uygulanmaya devam edecekti. Azınlara geniş haklar verilecek, Doğu Anadolu’da Ermenistan ve Kürdistan adıyla iki devlet kurulacaktı. Batı ve Doğu Trakya, Yunanistan’a verilecekti. Mardin, Urfa, Antep ve Suriye; Fransa’ya verilecek. Özellikle Antalya ve Konya’nın bulunduğu Güneybatı ve İçbatı Anadolu İtalyanlara bırakılacaktı. Arabistan ve Musul dahil Irak toprakları İngiltere’ye bırakılacaktı. Rodos ve Oniki Ada İtalya’ya, diğer Ege adaları ise Yunanistan’a bırakılacaktı. Osmanlı Devleti’ne ise İstanbul ve dolayları ile Anadolu’nun küçük bir bölümü bırakılacaktı.

Sevr Barış Antlaşması’nın sonuçlarına bakıldığında; 1876 yılında düzenlenen Kanuni Esasi’ye göre Mebusan Meclisi tarafından onaylanmayan bir antlaşma yürürlüğe giremez. Mebusan Meclisi bu Antlaşmadan önce kapatıldığı için bu antlaşmanın hukuki geçerliliği bulunmamaktadır. TBMM, Sevr Barış Antlaşması’na büyük tepki göstermiş ve Sevr’i imzalayanları ve onaylayanları vatan haini ilan etmiştir. Sevr Barış Antlaşması’nı sadece Osmanlı Saltanat Şurası onaylamıştır. Bu nedenle Parlamento onayı yoktur. Sevr hiçbir zaman uygulanmamış ve sadece kağıt üzerinde kalmış bir antlaşmadır. Bu antlaşma İstanbul ve Ankara’da büyük tepki ile karşılanmış Damat Ferit Paşa hükümeti istifa etmiş yerine Tevfik Paşa hükümeti kurulmuştur.

Kaynak: www.wikipedia.com, www.T24.com

326 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım