24 Aralık 2018

Selülozun Keşfedilmesi!

Selülozun Keşfedilmesi!

1833 yılında diyastazı keşfeden Payen, tahtanın kimyasal bileşimini inceleyerek araştırmalarını sürdürdü. Böylece tahtadan kesinlikle nişasta olmayan, fakat nişasta gibi glikoz birimlerine ayrıiabilen bir madde elde etti. Bunu hücre duvarlarından elde ettiğinden, ona selüloz adını verdi.

Glikoz gibi şekerler ve şeker halinde ayrılabilen maddeler karbon, hidrojen ve oksijen atomlarından oluşurlar. Burada suda olduğu gibi hidrojen ve oksijen atomlarının oranı 2’ye 1’dir.

Bu nedenle bu moleküllerin su moleküllerinin eklendiği karbon atomlarından oluştuğu görüşü doğmuştur. Bu nedenle de bunlara karbonhidratlar (sulu karbon) denilir. Ancak sonradan karbonhidratların gerçek yapısının bundan çok daha karmaşık olduğu anlaşılmıştır.

Payen’in keşfine dek, karbonhidratlara şekerkamışından yapılmış şeker, üzüm şekeri, nişasta vb. adlar verilmişti. Günümüzde ise selülozda olduğu gibi -ose eki (İlngilizce selüloz cellulose demektir, ç.n.) genelde tüm karbonhidratlar için kullanılır hale gelene dek yaygınlaşmıştır. Böylece en azından kimyagerler için şekerkamışından yapılmış şeker sakaroz, üzüm şekeri glikoz, nişasta amiloz vb. oldu.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi, Vikipedi,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.