Hoşgeldiniz  

Şekeri Nasıl Bırakırız?

admin | 19 Kasım 2014 | Genel, Sağlık

Şeker günlük hayatımızda hemen hemen her türlü gıda da bulunan bir maddedir. Ancak çoğumuz bunu bilmeyiz. Şekirin faydaları olduğu kadar fazlasıyla zararları da bulunmaktadır. Artık genç yaşlı demeden birçok insanın rahatsızlanmasına sebep olan şekeri hayatımızdan bir nebze olsa da uzaklaştırmak için harekete geçmeliyiz. Bunun için yapmamız gereken şeyler;

1) Şeker hemen hemen herşey de tüketilmektedir. Bu nedenle bir yiyecek aldığımızda etiketini okumayı ihmal etmemeliyiz. Özellikle etiketlerde maddelerin sonunda oz(ose) ile bitiyorsa bu şeker demektir. Meyve sularında ve şurupta da şeker bulunmaktadır.

2) Her ne kadar etiketlerin üzerinde doğal yazsada bu o kadar doğru değildir. Bal, akçaağaç şurubu, sabır otu, hidistan cevizi şurubu gibi içecekler doğalken, içerisinde yine şekerin başka bir versiyonunu barıntırmaktadırlar. Unutmamak gerekir ki hakiki şeker orijinal şeker, şeker kamışından üretilmektedir.

3) Mutfağımızda barındırdığımız soslar, kurabiyeler, büskiviler, reçeller, meyve suları, tatlandırılmış yoğurtlar, dondorma, işlenmiş gıdalar ve çikolata bol bol şeker içerir. Bu nedenle mutfaktan bu saydığımız ürünleri kaldırmak iyi olacaktır.

4) Şekeri bırakmada iştahı kontrol etmek de çok önemlidir. Şekerin zararlarının farkında olarak daha sağlıklı atıştırmalara yönlenmek gerekir.

5) Kuruyemiş yemeyi ihmal etmeyin. Kabuklu kuruy yemişler bol protein içerir, bu nedenle şeker yerini bu tür kuruyemişleri tüketmeye dikkat edin.

6) Fast-Food tarzı yemeklerden uzak durun. Bunun yerine çorba ya da salata gibi sağlıklı ve şeker oranı düşük yiyecekler tüketin.

7) Tahıl, kuru meyve, süt ve yoğurtla hazırlanan sabah kahvaltılarında bol şeker içermektedir. Bu nedenle bu tarz kahvaltı türünden uzak durmakta fayda vardır.

8) Şekerin nasıl sağlık sorunları yaşatacağı hakkında bilgi sahibi olun ve bunu çevrenizle paylaşın. Çevrenizden destek isteyin ve sizde onlara yardım edin.

9) Bazı günler şeker ihtiyacınıza yenik düşebilirsiniz. Bu verdiğiniz karardan döndüğünüz anlamına gelmez. Bu nedenle ertesi gün kaldığınız yerden devam edin, azmedin ve vazgeçmeyin.

10) Evinizde taze sebze, organik yağsız et, balık, kuruyemiş ve yoğurdu eksik etmeyin. Zeytinyağı kullanmayı ihmal etmeyin.

1117 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım