22 Mayıs 2015

Şeker Hastalığının Belirtileri!!!

Şeker Hastalığının Belirtileri!!!

Kilo kaybı; Pankreasta insülin rezervi azaldıkça açlıkta da kan şekeri yükselmeye başlıyor. Şekerin kanda yükselmesine rağmen kullanılamaması nedeniyle hücrelerin enerji açlığı arttıkça hücreler enerjiyi yağ ve kas hücrelerinin parçalanmasıyla elde etmeye çalışıyor.

Bacaklarda Kramp Oluşumu; insülinin az olması sonucu kanda şeker yükselirken hücrede gerekli enerji oluşmadığı için bir enerji açığı oluşur. Bacaklarda kramp, aşırı tatlı isteği, halsizlik, sabahları zor uyanma, konsantrasyon eksikliği ve gün içerisinde uyku hali gibi durumlar baş gösterir. Bunun nedeni kandaki şeker oranının artması sonucu oluşur. Bu nedenle açlık ve tokluk kan şekeri ölçümü ile şeker yükleme testine girilmesi gerekmektedir.

Çok Su İsteği ve Ağız Kuruluğu; zaman içerisinde pankreas kan şekerini kontrol etmeye yetecek kadar insülin salgılayamaz hale gelir. Böylece toklukta kan şekeri yükselir ve ağız kuruluğu, çok su içme istiği ortaya çıkar.

Kaşıntı; kandaki şeker oranın yükselmesiyle cilt kuruyor ve vücutta kaşıntılar baş gösteriyor. Bu kaşıntı kadınlarda genital bölgelerde daha yoğun olabiliyor.

Gece İdrara Kalkma; Gece bir kere idrara kalkma normal sayılırken birde fazla idrara kalkma akla diyabeti getirebilir. Ağız kuruluğu sonucu su içmenin yanı sıra kanda yükselen kan şekerinin böbreklerde basınç yapması sonucu diyabet hastası idrar ihtiyacıyla uyanmaya başlar.

Uyuklama hali; kandaki şeker yüksek olsa bile yakıt olarak kullanılmadığı için hücreler enerjisiz kalır. Bu durum beyin ve sinir sisteminde enerji azlığına yol açar. Bu da uyku hali, konsantrasyon azlığı ve gün içerisinde uyuklama şeklinde kendini gösterir.

Vajinal mantar enfeksiyonları; vücuttan dışarı atılan fazla şeker mikropların üremesini daha kolaylaştırır, bu nedenle kadınlarda sık sık idrar yolu enfeksiyonları ve genital bölgede kaşıntı ve mantar görülebilir.

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.