16 Aralık 2017

Scrabble ne zaman ve kim tarafından icat edilmiştir?

Scrabble ne zaman ve kim tarafından icat edilmiştir?

Scrabble popiler bir kelime oyunudur. karelere bölünmüş bir tahtada  üzerinde bir harf bulunan Küçük kare taşlarla oynanır. Amerikalı Alfred Butts  sonradan scrabble adını alan  oyunu 931 ve 1938 yılları arasında icat etti. Butts ve Brinot, Scrabble  oyunda kullanılan harflerin puanlarını, o harfinde gazete sayfasında kaç kez göründüğüne bakarak belirledi.

Alfred Butts, işsizken bir oyun icat etmeye karar verdi ve  oyun denemesini Lexico olarak adlandırdı. Ne var ki oyun şirketleri bu ürünle ilgilenmedi. Butts, oyun kurallarını değiştirdi ve Adını da Criss-Cross Words ( çapraz geçişli kelimeler) koydu.

James Brunot, 1947 yılında oyun haklarını Butts’dan satın aldı. Brunot, karelere bölünmüş oyun tahtasını yeniden düzenledi, kurallarını kolaylaştırdı ve Adını da Scrabble olarak değiştirdi. Brunot ve Arkadaşları bir fabrikası kurdular  ve elleriyle oyun seti yapmaya başladılar.  Başlangıçta kötüydü ancak 1952 yılında 1 milyondan fazla oyun seti sattılar.

Scrabble; oyununda her oyuncunun 7 adet taşı vardır. Her taşın üzerinde bir alfabe harfi ve o harfe ait puan bulunur. İlk oynayan oyuncu en ortadaki kareyi kapsayacak biçimde bir kelime yazar. Daha sonra  öteki oyuncular sırasıyla yeni kelimelerini yazarlar. Yazılacak olan  her yeni kelimede önceden oyun tahtasında bulunan bir harfin kullanılması gerekir. Kelimelerin sözlükte bulunması ve özel adların kullanılmaması bir kuraldır.  Oyun sırasının her gelişinde üreticeğiniz kelimedeki harflerin  değeri kadar puan kazanırsınız. Kelimeleri koyacağınız  bazı kareler puanınızı yükseltebilir.

Scrabble; Gittikçe daha da popülerleşti ve günümüzde Monopoly den sonra en çok satılan masa oyunudur. Parker Brothers, Monopoly oyununu 1935’te  piyasaya sürüldü. Monopoly de 1904 yılında çıkmış olan Landlord’s Game (Ev sahibinin oyunu) adlı oyunu temel alıyordu. Tüm dünyada 200 milyon adetten fazla Monopoly oyunu satılmıştır.

Kaynak: İcatlar ve Mucitleri,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.