Hoşgeldiniz  

Savaş ve Tarih Kitapları Okumayı Sevenler İçin: Pearl Harbor’dan Hiroşima’ya!!!

admin | 16 Eylül 2018 | Genel, Kitaplar, Tarih, Ülkeler

Adı: Pearl- Harbor’dan Hiroşima’ya
Yazar: Levon Panos Dabağyan
Alt başlık: 1941- 1945
Baskı tarihi: 2001
Sayfa sayısı: 375
Dünyayı kan ve göz yaşına boğan 2. Dünya Harbinin üzerinden bunca zaman geçti. Yeni Dünya Düzeninin haritasını çizen ve tarihini yazan galiplerdi. İnsanlığa, kırım ve katliamın tarihi galipler tarfından öğretildi. Galipler, beynelminel sermaye çevreleri ile, onun jandarmalığını yapan ABD ve yandaşlarıydı. İnsanlar, 2. Dünya Harbinde aynı zamanda büyük bir insanlık ayıbı olan soykırımla tanıştı. Hemen herkes, soykırım dendiğinde Yahudileri hatırlamakta hemfikirdir. Oysa, 2. Dünya Harbi’nin tek ve gerçek soykırım kurbanları Asyalı kahraman bir millet olan Japonlar olmuştur. Ne varki, tarihi hakikatleri ters yüz etmekte usta olan Yahudi ve Yahudi sermaye çevreleri yeni Dünya Düzenin mimarı olabilmek için Asya’nın bu milli gücünü kırmak zorundaydı. Bunun için insanlık tarihinin bugüne kadar gördüğü en korkunç silâhı olan Atom’u Japonlar üzerinde denemekte tereddüt etmemiştir. İnsanlık için son derece utanç verici olan Atom Bombası denemesiyle, Japonlar teslim olduğunda, Asya’nın bu şerefli milletinin şerefine uygun hareket etmekten başka çaresi kalmamıştı. Pek çok ibret verici şeref sahnelerinden biri olan Amiral Ugaki’nin 24 Kamikaze uçağıyla yaptığı intihar dalışları bunlardan sadece biridir. İşte bu dalışlardan birisi:
“Filo komutanı Amiral Ugaki, bir an Pasifik Okyanusunun uçsuz bucaksız enginliklerine baktıktan sonra, uçaklar arası telsizle hüzünlü fakat metin bir ifadeyle şu emri verdi:

– Dikkat! Filo komutanından Filoya. Son görevinizi yapmaya hazır olun… Emrim: topyekün taarruz dalışıdır. Yaşasın İmparator. Başta Amiral Ugaki’nin uçağı olmak üzere, mesajı alan 24 uçaktan kurulu Kamikaze filosu, Pasifik’in sonsuz derinliklerine doğru pike yaptı. Vatanına ve geleneklerine son derece bağlı olan bu kahraman asker, emrindeki filo ile hayatına tam bir Kamikaze pilotu olarak son verdi. Bugüne kadar yazılan ve bilinen 2. Dünya Harp tarihlerinin tam tersine, fakat hakikatlerin çiğ parıltısını bu kitapta bulacaksınız.
Yazarın Yorumu: Okuduğum en iyi kitaplardan biri. 2. Dünya Savaşı öncesi ve sonrası Japonlar açısından en iyi şekilde dile getirilmiş. Atam bombasından tutunda, Japon kültürü, Amerikalıların tutum ve davranışları en iyi şekilde anlatılmış. Japonların yaşam stilleri, savaşma sistemleri, kamikazelerin ortaya çıkışı, çalışma azimleri ve onurları en iyi şekilde dile getirilmiş. Bu arada diğer ülkelerin aç gözlülükleri ve deneme yapmak için birçok insanın canına kıyılması en iyi şekilde yorumlanmış. Bu kitap daha önceden okuduğum kitapları tastik eden cinsten bir kitaptı. Okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Bu kitap değil başka kitapları da okumaya gayret edelim, sağlıklı ve bilinçli nesiller yetiştirip ülkemizi daha güzel yerlere getirelim. Gelecek kuşaklara eğitimle, bilimle, iyi bir ekonomiyle, güzel bir çevre bırakalım. Bilinçli olalım ve her adımımızda biraz daha gelişip büyüyelim. Çok okuyalım, çok çalışalım, çok gezelim. Ülkemiz ve geleceğimiz için çalışmaktan asla vazgeçmeyelim. Keyifli okumalar dilerim.
181 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım