Hoşgeldiniz  

Savaş Sanatında Hilal Taktiği (Kurt Kapanı, Turan Takdiği) Nedir?

admin | 21 Ağustos 2014 | Genel, Tarih

Eski Türklerin doğal ortamlarında kurtlarda gördükleri avlanma taktiğini bir savaşma manevrası durumuna getirmişler ve yaptıkları birçok savaşta kullanmışlardır. Bu savaş taktiğinin birçok ismi bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; kurt kapanı, turan taktiği, kıskaç muharebesidir.

Türk devletleri ve Osmanlı devleti tarafından düşmanı çevreleyerek yok etmeyi amaçlayan askeri bir taktiktir. Meydan savaşlarında etkili olan bu taktik türk devletleri tarafından sıklıkla kullanılırdı.

Sahte ricat ve pusu olarak ikiye ayrılan bu taktikte ordu savaş anında merkez, sağ ve sol olmak üzere üç kısma ayrılırdır. Merkez kuvvet düşmana saldırır, bir süre sonra bu kuvvet kaçar gibi geri çekilir, bunu yaparkende at üstünde ok atarak savaşa devam edilirdi. Böyle geri çekilen askerin peşinden gelen ve olayın farkında olmayan düşman askerleri, ordunun sağ ve sol kısmının bulunduğu tarafa çekilerek, çember içine alınır ve imha edilirdi.

Ordu temelde üçe ayrılıdır, en seçme kuvvetler merkezde toplanırdı. Sağ ve sol birlikler merkezden tam olarak ayrılmamakla birlikte sadece belli bir mesafe koyarlardı. Merkezdeki kuvvetler hızlı bir vur kaç ile düşmanın merkez saffını yarar, düşmanın sağ ve sol kanatlarını ordunun bölünmemesi adına merkeze kaymasını sağlardı. Bu arada araya mesafe konulan sağ ve sol birlikler, düşman kanatlarında oluşan boşluklara doğru hızla hücüm ederek düşmanı ordunun oluşturduğu hilalin tam ortasına çekerdi. Vur kaç yapan merkez kuvvet, sağ ve sol cenahın kuşatmasıyla birlikte, kaçmayı bırakıp merkezdeki yerini alarak düşman ordusunu tam bir abluka altına alırdı. Yapılması zor ancak kesin sonuç veren bir taktikdir. Amaç az kuvvetle yüksek sayılı düşman askerlerini yenmektedir.

Bu savaş stratejisini uygulayan komutanlar Alp Arslan (Malazgirt Meydan Muhaberesi) ve (Mohaç Meydan Muharebesi) Kanuni Sultan Süleyman’dır.

5952 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım