Hoşgeldiniz  

Satürn’ün Halkası ve Orion Bulutsusu’nun Keşfi!!!

admin | 05 Aralık 2017 | Astronomi, Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel, Uzay

Galileo 1612’de teleskopuyla Satürn’ü gözlemlemiş ve garip bir şey olduğunu not etmişti. Her iki tarafta da çıkıntı var gibi görülüyordu. Buna tam olarak bir anlam veremedi ve çıkıntılar bir süre sonra gözden kayboldular. Bu, Galileo’yu düşünmeye sevk etti. Zaten tekskopunun optik yanılsamalar yarattığını söyleyen dindarlar tarafından saldırıya uğruyordu ve işte belki de böyle bir durumla karşılaşmıştı. Bundan sonra Satürn’e bakmayı reddetti.

Ancak 1655’te Hollandalı Astronom Christiaan Huygens (1629-1695), Hollandalı Filozof ve Optikçi Benedict Spinoza’nın (1632-1677) yardımıyla mercekleri parlarmak için daha iyi bir yöntem geliştirdi. Geliştirilmiş merceklerini 6,9 metre uzunluğunda bir teleskopun içine yerleştirdi ve bununla 1656 yılında Satürn’ü inceledi.

Galileo’nun aklını karıştıran şeyi görebiliyordu. Satürn gezegene hiç dokunmayan ince ve geniş bir halkayla çevriliydi. Gökyüzündeki başka hiçbir cismin bu kadar özel bir yapısı yoktu. Bu nedenle Satürn genelde gökyüzündeki en güzel cisim olarak kabul edilir.

Ayrıca Satürn’ün bir uydusu olduğunu keşfetti. Bu uyduya Titan adını verdi (çünkü Satürn, ya da Yunanlıların deyişiyle Cronos, Titan denilen bir grup tanrının lideriydi).

Aynı yıl içinde Orion’un kılıcında ortada bulunan yıldızın, bir yıldız değil parlak gazdan oluşmuş bir bulut olduğunu da keşfetti. Burası günümüzde Orion Bulutsusu olarak bilinmektedir.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi,

252 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım