Hoşgeldiniz  

Satranç Nedir? Nasıl Oynanır? Faydaları Nelerdir?

admin | 16 Kasım 2014 | Bilim, Eğitim, Genel

Satranç; iki oyuncu ile tahta üzerinde ve taşları bulunan bir masa oyunudur. Spor olarak kabul edilen satranç için pek çok turnuva düzenlenir.

Satranç tahtası 8×8 kare alan üzerinde satranç taşları ile oynanır. Toplam 64 karenin bulunduğu tahtanın yarısı siyah, yarısı beyazdan oluşur. Taraflar beyaz ve siyah renkli taşları alırlar. Her oyuncu bir seferde tek hamle yapma hakkına sahiptir. Beyaz taştan 16, sihay taştan 16 toplam 32 taş bulunur. Bu taşlardan biri şah, biri vezir, ikisi kale, ikisi at ve sekiz tanesi piyondan oluşmaktadır. Satrançta sadece iki tane hayvan figürü kullanılmıştır; birisi at, diğeri fildir. Oyunun amacı karşı tarafı yenmek yani şahını mat etmektir.

Satran Oyunun Faydaları Neledir?

Odaklanma: satranç dikkatli ve konsantre olarak gözlem yapmanın faydalarını öğretir. Böylece etrafta bir farkındalık oluşmasını sağlar.

Görselleştirme: Bir hareket dizisi gerçekleşmeden önce, onu hayal etmeye yardımcı olur. Taşları akıldan oynama eğitiminde, akıldan önce bir hamle, sonra iki, üç ve daha çok sayıda hamle yapmak ve görselleştirme yeteneği kuvvetlenir.

İleriyi Düşünme: önce düşünmek, sonra hareket etmeyi öğretir. “Eğer ben bunu yaparsam, sonra ne olur ve buna karşılık ben ne yapabilirim?” sorusunun sorulmasını sağlar. Satranç oynayan çocuklar zamanla sabır ve düşünme gücü gelişiminde de bu oyunun faydasını görüyorlar.

Muhakeme Yeteneği: Akıllarına gelen ilk şeyi yapmak zorunda olmadığını öğretir. İnsanların önlerindeki seçenekleri belirleyerek bunların iyi ve kötü yanlarını dikkate almayı gösterir.

Analiz Yeteneği: belirli bir eylem ve serileri değerlendirmeyi de öğretir. “Bu serinin bana yardımı olur mu, yoksa bana zarar mı verir?” Kendine bu soruyu sormayı öğrenen insanlar dürtü yerine mantık ile yönlendirildiğinden daha iyi kararlar almayı öğreniyor.

Soyut Düşünme: Düzenli olarak ayrıntılardan çıkarak büyük resmi görmeyi öğretir. Ayrıca, bir konumda kulllanılan kalıpları alarak bunları değişik ama ilişkili durumlarda kullanmayı öğretir.

Planlama: Uzun vadeli hedefler geliştirmeyi ve bunlara ulaşmak için adım atmayı öğretir. Yeni gelişmeler durumu değiştirdikçe planlarını tekrar değerlendirme ihtiyacını da öğretir.

Eşzamanlı Çoklu Düşünme Becerisi: Tek bir düşünceye aşırı derecede dalmak yerine birçok unsuru aynı anda tartmayı denemeleri yönünde teşvik eder.

Bu yeteneklerden hiçbiri satranca özgü değildir ama satranç oyununun bir parçasıdır. Bir eğitim yöntemi olarak satrancın güzelliği, çocukların akıllarını harekete geçirmesi ve eğlenirken bu yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olmasıdır. Sonuçta çocukların daha keskin düşünen, daha iyi problem çözen ve daha özgürce kararlar veren bireyler olacaklarına inanıyoruz.

Satranç değişik yaş, cinsiyet ve kültürden çocukları, eğlenebilecekleri bir faaliyette biraraya getiren bir köprü gibidir. Satranç dünyanın her yerinde oynandığı için çocuğunuz evrensel bir oyun öğrenmiş olur, dünyanın neresine giderseniz gidin, satranç oynayacak birini bulabilirsiniz.

Satranç, kazandığında alçakgönüllü olmayı ve yenildiğinde vazgeçmemeyi öğretir. Satranç, her yaşta kolaylıkla öğrenilebilen eğlenceli bir oyundur, satranç oynamak için biraraya gelen insanlar gerçekten çok eğlenir.

Satrancın yararları saymakla bitmez. Satranç çocukların aşağıdaki özelliklerini geliştirmelerine yardımcı olur.

Konsantrasyon

Kendi kendine hakim olma

Mantıklı düşünce

Planlama

Hesaplama

Göz beyin koordinasyonu

Görselleştirme

İleriyi düşünme

Seçenekleri değerlendirme

Somut Analiz

Soyut Düşünce

Uzun vadeli planlama

Okuma yeteneği

Farkındalık

Kendi hareketlerinden sorumluluk duyma

Sportmenlik

Ahlak

Takım ruhu

Gurur

Motivasyon

Araştırma yeteneği

Estetik değerlendirme

Başarı ve yenilgiyi kabul etme 

1399 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım