Hoşgeldiniz  

Sakız ne zaman ve kim tarafından icat edildi?

admin | 16 Aralık 2017 | Bilim, Genel, İlginç Bilgiler

Sakız  renklendirilip tatlandırıldıktan sonra ağızdaki çiğnenen bir gıda maddesidir. Sakız eski Yunanlılar zamanında kullanıldı ama bu buluşu kim icat  ettiği  bilinmiyor. Thomas Adams  1871 yılında sakızı Amerika’da basarıyla  ambalajlayıp satan ilk kişi oldu. 1898 yılında Thomas Adams  sakız şirketi,  Amerika’da ilk satış makinesini (otomat) piyasaya sürdü. Bu makineler meyveli Tutti Frutti sakız satıyorlardı.

Sakız bir tür kauçuktur.  Kauçuk,  ve başka tatlandırıcı ile  karıştırılır. Çinediğinizde tatlandırıcılar ağızda yayılır. Sakız 1940 yıllarına kadar “chicle”  denen ve  tatlandırıcılar ile karıştırılan maddeden yapılıyordu. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra kimyagerler bu maddenin yerine alacak yapay sakızlar üretmeyi öğrendiler.

Bilim insanları, şekersiz sakız  da üretti. Bu sakız şeker yerine kayın ağacı kabuğundan üretilen bir yapay tatlandırıcı (ksilitol) içeriyor. Ksilitol, ağızdaki bakterilerin sayısı ve dolayısıyla diş çürüklerini azaltır.

Balonlu sakız tesadüfen icat edildi. Walter Diemer,  1928 yılında Fleer  sakız şirketinde çalışıyordu. Diemer, Boş zamanlarında  yeni Sakız formülleri bulmaya çalışıyordu. Bir gün daha az yapışan fakat daha fazla esneyen bir kıvam elde etti ve bu sakızı şişirip baloncuklar yapabileceğini keşfetti.

Kaynak: İcatlar ve Mucitleri,

253 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım