Hoşgeldiniz  

Sadrazam Sokullu Mehmet Paşa Dönemi (1566-1579)!!!

admin | 19 Şubat 2016 | Genel, Tarih

Sokullu Mehmet Paşa üç padişah döneminde sadrazamlık yaptı. Bu tarih 1566 ile 1579 yılları arasındadır. Üç dönem sadrazamlık yapan tek kişidir. Kanuni, II. Selim ve III. Murat döneminde satrazamlık yaptı. Enderunda yetişmiş Kaptan-ı Deryalık, Rumeli Beylerbeyliği ve vezirlik kapmıştır. Sokullu devlet yönetiminin gereğini yerine getirmiş ve padişahların görevlerini üstlenmiştir. Başladığı bazı kanal projeleri;

Süveyş Kanalı projesi: Kızıldeniz ve Akdeniz’i birleştirilmesi amaçlanmıştı. Böylece coğrafi keşiflerle önemini kaybeden Akdeniz ticareti canlandırılacak, Baharat Yolu’na işlerlik kazandıracaktı. Başarılı olmayan bu proje 1869 yılında Fransızlar tarafından gerçekleştirildi.

Sokullu-Mehmed-Pasa-1

Karadeniz-Marmara projesi: Karadeniz ile Marmara Denizi birleştirilmek istenmişti. Amaç iç ticareti canlandırmak, Bolu Dağlarındaki ormanlardan yararlanmak ve donanmaya sığınak bulmaktı.

Don-Volga projesi: Karadeniz’i, Hazar Denizi’ne bağlayamaktı. Böylece Orta Asya Türkleriyle irtibat kurulacak, İpek Yolu canlandırılacak ve İran’la yapılan savaşlarda donanmadan yararlanılacaktı. Gerçekleştirilemeyen bu proje 1869 yılında İngiltere tarafından gerçekleştirildi.

hazar_akdeniz_baglantisi-300x191

Sokullu Mehmet Paşa’nın ölümüyle başlayan 1579 yılındaki Duraklama Dönemi 17. Yüzyılın sonuna kadar devam etti. II. Viyana kuşatmasının başarısızlıkla sonuçlanması ile başlayan fiili gerileme 1683 yılında, Karlofça antlaşmasının 1699 yılında imzalanmasıyla kesinleşmiştir.

1717 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım