Hoşgeldiniz  

Rusya Neden Uçak Krizini Büyütmeye Çalışıyor?

admin | 15 Aralık 2015 | Dünyadan, Ekonomi ve İş Dünyası, Genel, Ülkeler

Rus uçağının düşürülmesi ve Rus pilotun öldürülmesi hadisesinin iki ülke arasında ciddi bir güven krizine neden olduğu ve bunun onarılmasının zor olacağı ortadadır. Bu olayın akabinde Rusya’nın – haklı ya da haksız – siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilere karşılıklı olarak zarar verecek tepkiler geliştirmesini de anlamak mümkündür.

Buna karşılık iki ülkenin birbirine olan ihtiyacı ve son 10 yılda ilişkilerde gelinen nokta göz önünde bulundurulduğunda, yaşanan olaylar her ne kadar ciddi olursa olsun, krizin büyütülmeden diplomasi yoluyla çözüme kavuşturulması için çaba harcanması beklenmektedir. Bu tavır, Türk üst düzey yetkililerinde görülmektedir. Türk tarafı tüm yaptırım ve saldırılara rağmen sağduyulu hareket etmekte ve tarafları diplomatik görüşmelere çekmeye çalışmaktadır. Buna karşılık Rus tarafı için aynı şeyi söylemek tamamen imkansızdır.

20151126_putin-ile-esad-arasindaki-zehirli-iliski

Krizin ilk gününden itibaren Rusya, kendisinden beklenen tepkilerin yanı sıra çeşitli iftira ve hakaretlerle Türkiye aleyhine kara propaganda faaliyeti başlatmış ve bunu ısrarla sürdürmeye devam etmektedir. Rusya’nın bu tavrı bilinçli olarak krizi büyütmeye çabaladığının bir göstergesidir. Türkiye’nin DAİŞ başta olmak üzere terör örgütlerinin destekçisi ve hamisi olduğu yönündeki iftiralar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ve ailesini kapsayacak şekilde çığırından çıkan bir hal almıştır. Bu  tavır ve iftiralardaki ısrarcı tutum, diplomatik görüşmelerin başlatılmasını zorlaştırırken, ilişkilerin geleceği konusunda umutları da tüketmektedir.

Nitekim mikro ölçekte düşünüldüğünde, bunca hakaretten sonra Putin’in Erdoğan ile kameralar karşısında el sıkışması dahi Rus kamuoyu önünde açıklanamaz hal alacaktır. Peki, Rusya’nın Türkiye ile köprüleri yıkarcasına abarttığı bu tavrı nasıl açıklanabilir? Rusya, Türk – Rus ilişkilerini ne için kurban edebilir? Akla gelen ilk cevaplar; Rusya’nın ülke içi ve dünyada sarsılan imajı, ekonomideki kötü gidişat ve iç politika ile alakalı karşımıza çıkmaktadır. Fakat tüm bu sebeplerden dolayı Rusya’nın Türk – Rus ilişkilerini Soğuk Savaş dönemine döndürmeyi göze alması zayıf ihtimaldir. Dolayısıyla cevap arayışlarında Suriye dışına çıkılmaması, cevabın Suriye üzerinden aranması daha sağlıklı gözükmektedir. Bu kapsamda Rusya’nın Suriye konusundaki hamlelerini gözden geçirmekte fayda olacaktır;

30 Eylül’de başlattığı hava operasyonların amacını Esed’in konumunu kuvvetlendirmek olarak açıklayan Rusya, yaptığı bombardımanlarla Türkiye’nin de destek verdiği ılımlı muhalif grupların Esed karşısında güç kaybetmesine ve mevzilerini terk etmek zorunda kalmalarına neden oldu.

Uçak düşürme hadisesinden bir gün sonra, 25 Kasım’da S-400 hava savunma sistemini Himeymim Askeri Üssüne yerleştirerek Suriye hava sahasında hakimiyetini kurdu.

başbakan erdoğan putin suriye görüşmesi

Türkiye’nin DAİŞ’ten petrol aldığı ve bölgedeki teröristlere silah ve militan desteği verdiği yönünde kara propaganda faaliyetlerini başlattı.

Türkiye – Suriye sınırının kapatılması konusunda Batılı devletler nezdinde girişimlerini yoğunlaştırdı.

Tüm bu parametreler; Rusya’nın ilk önce Türkiye desteğindeki muhalifleri zayıflatıp onun bu muhalifler üzerinden yürüttüğü Suriye politikasına darbe vurduğunu, ardından Türkiye’ye Suriye hava sahasını kapattığını, son olarak da Türkiye’nin Suriye ile kara bağlantısını kapatmaya çabaladığını göstermektedir.

Neticede Türkiye’nin Suriye ile tüm bağlantısını kesmeye ve Suriye’nin geleceğine yönelik tartışmalarda Türkiye’yi masada etkisiz hale getirmeye yönelik bir Rus stratejisinin adım adım uygulanmakta olduğunu ileri sürmek mümkündür. Bu strateji kapsamında Türkiye’ye yönelik DAİŞ propagandasının daha da anlam kazandığı gözükmektedir. Nitekim “teröre destek veren” ve Suriye ile hiçbir bağlantısı kalmayan bir Türkiye’nin, Suriye’nin geleceğinin tartışıldığı Viyana toplantılarında ne derece söz söyleme hakkına sahip olacağı ortadadır.

Kaynak: http://www.erusam.com/images/dosya/ERUSAM_Analiz_Su24_krizi_tekin_aycan.pdf

770 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım