14 Kasım 2015

Roma’nın Kurcusu Romulus Kimdir?

Roma’nın Kurcusu Romulus Kimdir?

 

Eskiçağ’da Romalıların, Romanın kurucusu olarak kabul ettiği efsanevi kişidir. Latin ve Yunan dünyasının birleşmesini sağlayan faktörtür. Augustus döneminin iki önemli yazarı Vergilius ve Titus Livius tarafından günümüze kadar aktarılmıştır.

Vergiliu’a ait Aeneis adlı eserinde Romulus, Alba krallarının soyundan irisi olarak ortaya çıkar. Gerçekten de kral Numitor, Alba kralı olarak kendi öz kardeşi Amulius tarafından tahttan indirilir. Amulius, soyundan gelenlerin tahta geçmesini sağlamlaştırmak için ağabeyinin kızı Rhea Silvia’yı Vesta rahibesi olmaya zorlar. Bu görev Rhea Silvia’nın evlenmesini yasaklar, böyle bir şey yaparsa ölümle cezalandırılacaktır. Bununla birlikte Rhea Silvia, Tiber ırmağı kıyısında tanrı Mars’la karşılaşır ve onunla birleşir. Bu birleşmeden Romulus ve Remus adlı ikiz kardeşler doğar. Amulius bu çocuklardan kurtulmak için onları Tiber ırmağına atar. Ama ikiz kardeşler, kendilerini bulup acıyan ırmak tanrısı tarafından kıyıya götürülür. Burada bir dişi kurt tarafından beslenirer. Sonunda Faustulus ve Acca Larentia adlı çobanlar Romulus ve Remus’u bulup yanlarına alırlar. Tahtından indirilmiş kral Numitor’da torunlarını tanır.

Romulus ve Remus kardeşler, Amulius tarfından zorlan alınan Alba tahtını geri almak için Numitor ile işbirliği yaparlar; daha sonra, terk edildikleri ve büyüdükleri yerin yanında kendi kentlerini kurmaya karar verirler. Ama yeni kentin kuruluş yeri konusunda iki kardeş arasında anlaşmaklık çıkar: Remus Aventinus’u seçer Romulus ise Palatium’u. Bunun üzerine Gökyüzünün hakemliğine başvurulur ve sonunda Romulus kazanır. Romulus kentin sınırını belirten uzun simgeles çizgiyi Palatium dağının üstüne çizer. Remus alay ederek bu çizginin üstünden geçer ve Romulus tarafından öldürülür. Romulus şöyle der; “ Bundan böyle duvarlarımı aşacak olan herkes böyle cezalandırılacaktır.” Romulus sitenin tek yöneticisi olur ve oraya Roma adı verilir.

Yeni kenti nüfuslandırmak için romulus serüvencileri ve kaçakları çağırtır. Ama sitenin geleceğini sağlamayacak kadınlar Roma’da yoktur. Bunun üzerine Romulus’un Sabinleri çağırdığı büyük bir şenlik sırasında Sabin kadınları Romalılar tarafından kaçırılırlar. Bu olay, iki toplum arasında savaşa neden olur. Bununla birlikte, kadınlar iki kent arasında bir uzlaşma sağlayarak bir tek kent halinde birleşmelerini sağlarlar.

Böylece Romulus, Romalıların gözünde, roma kentinin ve kurumların kurucusu olarak görülür. Romulus efsanesi, gerçek kökenleri Romalılar taraından bilinmeyen siyasal ve dinsel ulgulamaları doğrulamayı sağlar. Ayrıca, Romulus soyu sopu, doğuşu ve ölümüyle de tanrısal bir boyut kazanır ve bu özellikle de Roma’ya kutsal bir köken kazandırır. Romulus, tanrısal biçimiyle kentin koruyucusu olur. Romalılar onu Quirinus adıyla bir kült adamışlardır.

Kaynak: Gelişim Hachette

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.