Hoşgeldiniz  

Ramazan Ayında Acıktırmayan Yiyecekler Hangileridir?

admin | 07 Temmuz 2014 | Genel, Spor

Yumurta: Protein deposudur, sahurda bir adet tüketilmesi gerekir. Haşlanmış yumurta daha az kalori sağlar ve daha fazla tokluk hissi verir. Yumurtayı sevmiyorsanız bir kase yoğurtta yumurtanın yerine geçer.

Elma: Kabukları ile tüketilen elma özellikle sahurda tokluk hissinizi kuvvetlendirir. İçindeki asit sayesinde dilerinizi de temizler. İftarda ya da sahurda mutlaka bir adet elma tüketin.

Muz: Potasyum kaynağıdır ve tok kalmanıza yardımcı olur. Örneğin bir kase yoğurdun içerisine bir adet muz dilimlediğinizde hem gerekli vitaminleri alırsınız hem daha fazla tok kalırsınız

Badem: Fındık ve fıstık çeşitleri arasında en çok tercih edilendir. Doymamış yağ asidi içerir. Böylece hem iştahınız kapanır hem de ihtiyacınız olan vitaminleri almış olursunuz.

Ceviz: Yağ oranının yüksekliğiyle bilinen ceviz, gıdaların mideden geçiş hızını yavaşlattığı için tokluğun uzamasına neden olur. Bu nedenle Ramazan ayında bol bol tüketin.

Tahıllar: Tahıllı gıdalar bağırsak hareketlerini ve midenin işleyişini düzenler. İçerisindeki lif sayesinde sindirim daha yavaş olmasını sağlar. Böylece daha uzun süreli tokluk hissi yaşarsızın. Özellikle sahurda kepekli ekmek tüketmeye özen gösterin.

Bulgur ve Mercimek: Bulgur ve mercimek özellikle Sağlık Bakanlığı tarafından Ramazan ayında tüketilmesi gereken besinler grubunda yer almıştır. Zira bulgur midede şişerek tokluk hissini artırmaktadır.

Ayrıca bol bol su tüketmeyi ihmal etmeyin. Su yerine meyve suları vs. gibi raf ömrü uzun olan içecekleri kullanmayın.

973 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım