Hoşgeldiniz  

Puzzle Nedir? Ne Zaman Keşfedilmiştir?

admin | 18 Mart 2015 | Bilim, Genel

1760 yılında İngiliz John Spilsbury tarafından yapıldığı kabul edilen puzzle ilk olarak ülke sınırlarını belirlemek için John Spilsbury tarafından yapılmıştır. Harita yapımcısı olan Spilsbury, puzzle çocuklara coğrafya öğretmek için kullanmıştır. Böyle bu sistem 1820 yılına kadar İngiltere’de kullanılmaya devam edilmiştir.

300341-3000-puzzle-castorland-roses-for-the-soiree-trisha-hardwick

1880 yılında pedallı testerenin icadı ile puzzle yapımı kolaylaştı ve 1900 yıllara doğru kontraplakların kullanılmasıyla resimler ön tarafa yapıştırdı ve arka tarafından kesilerek kalemle işaretlendi. 1900 yıllarda ise artık karton puzzle yapılmaya başlandı. Daha çok çocuklar için üretilen puzzle zamanla büyükler tarafından da oynanmaya başlandı. Çocuk puzzlenda bittiğinde ne çıkacağını gösteren resimler olurken büyükler için yapılan puzzle da ne çıkacağını gösteren resimler bulunmamaktaydı. Böylece oyun daha da eğlenceli ve heyecanlı hale geliyordu.

u174771-1

Daha sonra 1920 ve 1930 yıllarında seri üretime geçilen puzzle altın yılını yaşamaya başladı. Yeni resimler ve teknolojik ürünler kullanılarak puzzle daha ilginç hale getirildi. Buna ek olarak daha karmaşık ve zor yapılmaya başlandı. Böylece puzzle hem çocukların hem de büyüklerin ilgisini çeken bir oyun oldu.

Puzzle stres atmak için kullanılırken 1930 yıllarında gerçekleşen büyük buhran döneminde hem ucuz olması hem de eğlenceli olması sebebiyle haftalık üretilmeye başlandı. Yapılan puzzle başka aile biriyleri tarafından da yapılabiliyordu. Zamanla puzzle kişiye özel ve isteğe göre de üretilmeye başlandı.

2. Dünya savaşı ile birlikte tahta puzzle yerine teknolojik gelişmelere ayak uyduran karton puzzle daha cazip hale geldi. Zamanla tahta puzzle üretimi durduruldu.

Gün geçtikçe puzzle yeni eklemeler yapılıyordu. Ünlü ressamların resimleri puzzle yapılmaya başlandı, üç boyutlu puzzle üretildi. Halen en çok sevilen oyunlardan biri olan puzzle 250 yıllık geçmişiyle en güzel oyunlar arasında yer almaktadır.

2073 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım