10 Şubat 2016

Porselen ve Sabanın İcadı!!!

Porselen ve Sabanın İcadı!!!

Sabanın icadı: Doğu Slavlar birçok kez istilaya uğramıştı. Nedeni de verimli topraklara sahip olmalarıydı. Özellikle Gotlar, Hunlar ve diğer istilacıların idaresinde yaşadılar. Sval aslında ingilizce köle kelimesinden türetilmiştir.

bitliste-kara-sabanlar-hala-revacta-IHA-20120605AW000355-1-t

Buna rağmen slavlar gelişmeye devam ettiler, 600 yıllarında sabanı icat ettiler. Bu aletin toprağın derinliklerine kadar zana bir bıçak ağzı otları kesen ve toprak seviyesinde düzenleyen bir saban demiri ve saban demirinin üstünde toprağı kaldıran ve çeviren biçimbil bir saban kulağı vardı. Akdeniz toprağının hafif olması nedeniyle bu alete gereksinim duyulmuyordu, fakat doğu ve kuzey Avrupa’da yavaş yavaş yayılınca besin üretimi sıçarama yaptı ve nüfus attı.

untitled1

Porselen; Çinliler tarafından 700 yıllarda bulundu. Parlak, cam gibi, çok sert ve beyaz bir tür çömlek olan porseleni yapmayı öğrendiler. Porselen ayrıca vurulduğunda çan gib çınlıyordu. Sonunda da porselen, seramik olarak bilindi ve tahta, sıradan çömlek ve metalin yerine tabak yapımında kullanıldı. Ünü Avrupa’ya kadar uzandı.

Bu dönemde ayrı başka ürünlerde Doğu’da Avrupa’ya ulaşmaya başladı. Bunlar Hindistan’dan gelen pamuk ve şekerdi.

TacVakfi_Seminer_2

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.