11 Aralık 2017

Plastik Banknot Nasıl ve Kim Tarafından İcat Edildi?

Plastik Banknot Nasıl ve Kim Tarafından İcat Edildi?

Bazı banknotlar kağıt yerine özel bir plastikten yapılır. 700’lü yıllarda kağıt para ilk olarak Çin’de kullanıldı. 1694 de kağıt para İngiltere’de ilk kez kullanıldı. 1988’de ilk plastik banknot üretildi. 1996’da Avusturya kağıt paraların tamamını plastik banknotlara dönüştüren ilk ülke oldu.

Plastik banknotlar bir bilim insanı ekibi tarafından Avustralya’da icat edildi. İlk plastik banknot 1988 yılında Avustralya’da piyasaya sürüldü.

Avustralya’da 1970’li yılların sonlarında piyasada kalpazanların bastığı çok miktarda sahte 10 dolar vardı. Kağıt banknotları tarayıcı ve renkli fotokopi makinesi kullanarak kopyalamak çok kolaydır. Hükümet kopyalanması çok zor yeni para basma yöntemlerinin araştırılmasına karar verdi. Çözüm plastik banknottu. İlk plastik banknot 10 dolardı.

Plastik banknotlar kopyalanması hemen hemen imkansız birçok güvenlik özelliğine sahiptir. Bu banknotların şeffaf ve bazen de hologram görüntüsü gibi bir  lazerli yazıcı görüntüsü içeren plastik açıklıkları bulunur.

Banknotların çoğunda mikro baskı tekniği ile basılmış sadece büyüteç ile görülebilen çok küçük sözcükler vardır. Avustralya’nın plastik banknotlarının dışarı tutarsanız Avustralya armasını gölge görüntüsüne görebilirsiniz.

Plastik banknotlar günümüzde dünya çapında 23 ülkede kullanılıyor ve bu sayı artmaya devam edecek. Bir gün bütün banknotların yerine tamamen kredi kartları alabilir. Kredi kartları da bazen plastik para olarak anılıyor. Frank McNamara 1950 yılında Amerika’da ilk kredi kartlarını bastı. pastayı kartlar sadece  lokantalardaki hesapları ödemede kullanılıyordu. Bugün kredi kartları hemen hemen her türlü ödeme de kullanılıyor.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.