15 Nisan 2015

Penguenler Nerelerde Yaşar? Kaç Çeşit Penguen Vardır?

Penguenler Nerelerde Yaşar? Kaç Çeşit Penguen Vardır?

 

Penguenler Yeni Zelanda, Avustralya, Güney Afrika, Galapagors, Antartika kısaca  Güney Yarımküre’de yaşayan canlı türüdür. Gruplar halinde yaşayan penguenlerin en büyük cinsine İmparator Penguen denir.  Ağırlık olarak 45 kilo, boy olarak 1 metreyi geçebilirler. En küçük türlerini ise Mavi Penguenler oluşturmaktadır. 17 türü olan penguenler; uçamaz, dimdik yürür, karlar üzerinde göğüsleri üzerinde kayabilir, çok iyi yüzer, perde ayaklara sahiptirler. Yumurtalamak için karaya çıkan ve bu nedenle 4 ay aç kalabilen penguenler yumurtalarını bacak arasında bulunan sıcak torbacıklarda saklarlar ve yumurtadan çıkan yavru pengueni yine sıcak tutmak için bacak arasını kullanılırlar. Yumurtlama döneminde kuluçka kolonileri meydana getirirler ve kuluçka döneminde erkek ve dişi sırayla kuluçkaya yatarlar. Yavrular anne ve baba penguenin ortak bakımını görür.

Mürekkepbalığı, kabuklu ve balık türleriyle beslenirler. Tüyleri kuş tüylerine benzemeyen, ancak sık tüylere ve kalan yağ tabakası nedeniyle Antartika’da 0 altında yaşamaya alışkın olan penguenler uçamazlar ancak denizde 10 deniz mili hızla çok iyi yüzebilirler. Başlarındaki renkli tüylerle, diğer türlerden ayrılabilirler. Kuyrukları kısa ve ayakları vücutlarının gerisinde olduğu için rahatça yürürler ve dimdik ayakta dururlar.

Birçok alana uyum sağlayan penguenler insanlardan da kaçmamaktadırlar. Bunu fırsat bilen bazı insanlar tarafından yağları için avlanmaktadırlar. Bu nedenle penguenlerin soyunu korumak adına yeni kanunlar çıkartılmıştır.

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.