04 Temmuz 2015

Pamukkale’nin Oluşumu!!!

Pamukkale’nin Oluşumu!!!

Pamukkale’nin Oluşumu!!!

Türkiye’nin en çok görülen ve gezilen doğa harikalarından biri olmakla Dünya’nın eşine az rastlanır doğa olayıdır. Denizli ilinin yaklaşık 19 km kuzeyinde yer alır. Termal sulardan kaynaklanır ve beyaz travertenleri oluşturur. Büyük Menderes Irmağının kollarından Çürüksu’nun suladığı ovanın kuzeyinden çıkmaktadır termal su kaynakları. Travertenler Küçük Çökelce Dağı’nın batı yamaçlarında, deniz yezeyinden 400 m yükseklikte ve yaklaşık 900.000 metrekarelik bir yaylaya yayılmıştır.

Termal sular yaklaşık 35 dereceye kadar ulaşmakta olup; sindirim sistemi, dolaşım, solunum ve romatizma hastalıklarına iyi gelmektedir. Ayrıca dönemin antik unsurlarından olan Hierapolis kalıntıları da bu alanda yer almaktadır.

Traverten çok yönlü, çeşitli nedenlere ve ortamlara bağlı, kimyasal reaksiyon sonucu çökelme ile oluşan bir kayadır. Pamukkale termal kaynağını meydana getiren jeolojik olaylar geniş bir bölgeyi etkilemiştir. Bu bölgede sıcaklıklar 35-100 derece arasında değişen 17 sıcak su alanı bulunmaktadır. Pamukkale termal kaynağı, bölgesel potansiyel içindeki bir ünitedir. Kaynak, antik dönemlerden beri kullanılmaktadır. Termal su kaynaktan çıktıktan sonra, 320 metre uzunluğunda bir kanal ile traverten başına gelmekte ve buradan, 60-70 m’lik kısmı çökelmenin olduğu traverten katkatlarına dökülmekte ve ortalama 240-300 metre yol katetmektedir. Katkat havuzcuklarında ve katkat seddelerinde çökelmekte olan kalsiyum karbonat, başlangıçta yumuşak bir jel halindedir. Zaman içinde sertleşmekte ve traverten oluşmaktadır. Ancak ziyaretçiler tarafından katkatlar üzerinde gezilmesi ve oynanması, henüz yumuşacık haldeki kalsiyum karbonatların ezilmesine, dağılmasına neden olmaktadır.

Termal kaynak suyu, normal şartlara dönüşmeye ve traverten oluşumuna neden olmaktadır. Termal sudaki kalsiyum bikarbonatın aşırı miktarda bulunması ve suyun yüzeye çıkışı sonucu karbondioksit açığa çıkmakta ve kalsiyum karbonat çökmektedir.

Beyaz oluşumu; ısı kaybı, hava şartları, akışın yayılımı ve süresi etkilidir. Çökelme, termal sudaki karbondioksitin havadaki karbondioksit dengeye gelinceye kadar devam etmektedir. Yerinde yapılan analizlerde, kaynak başındaki suyun karbondioksit miktarı ortalama 725 mg/1 iken, suyun travertenleri terk ettiğinde bu miktar 145 mg/1 düşmektedir. Kalsiyumbikarbonat da benzer şekilde 1200 mg/1 den 400 m/1 ye düşmektedir ve de Ca 576/8 mg/1 düşmektedir. Bu analiz sonucuna göre, 1 lt sudan, traverten üzerine 499,9 mg CaCO3 çökelmektedir. Bu miktar, 1/1 sn su için günde 43191 gr çökelme demektir. Ortalama yoğunluğu 1.48 g/cm3 alan kaplar. Suyun ortalama debisi 466.21 sn olduğuna göre 13584 m2 alan beyazlatılabilecektir. Pratikte bu şartları yerine getirmek güçtür. Ancak bu teorik yaklaşıma göre yılda 1 mm kalınlığında 4.9 km2 alan beyazlatılabilir.

Doğal ve tarihi özellikleri ile termal suları Pamukkale’nin turistik önemini arttırmıştır. Her yıl pek çok yerli ve yabancı ziyaret edip, konaklamaktadır. Ancak çevrede bulunan otellerin termal suları kendi havuzlarına aktarmaları travertenlerin yenilenmesini engellemiştir. Bu nedenle yöre Kültür ve Turizm Bakanlıklarının ortak kararı ile “Milli Park” haline getirilmiş ve daha önemlisi 1991 yılında UNESCO tarafından “Dünya Doğal ve Kültür Mirası” kapsamına alınarak uluslar arası koruma çalışmaları başlatılmıştır.

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.