Hoşgeldiniz  

Padişah III. Mehmet ve Padişah I. Ahmet Dönemi!!!

admin | 24 Şubat 2016 | Genel, Teknoloji

Padişah III. Mehmet: 1595 ve 1603 yılları arasında hükümdarlık sürmüştür.  Kanuni Sultan Süleymanda sonra ordunun başında sefere çıkan ilk hükümdardır. Sancak deneyimi kazanan son hükümdardır.

p13

III. Murat döneminde başlayan ikinci dönem Avusturya Savaşları bu dönemde başarıyla devam etmiştir. Bu savaşlar sırasında Haçova Meydan Savaşı 1596 yılında kazanılmıştır. Batı’da kazanılan bu son meydan savaşı ile Eğri ve Kanije kaleleri fethedilmiştir. Tiryaki Hasan Paşa Kanije Kalesini savunmak için büyük çabalar sarfetmiştir. İç isyanlar şiddet ve baskı yoluyla bastırılmıştır.

Padişah I. Ahmet Dönemi: 1603 ile 1617 yılları arasında hükümdarlık sürmüştür. III. Murat döneminde 1593 yılında başlayan ikinci dönem Avusturya savaşları bu dönemde Zitvotoruk antlaşmasıyla 1606 yılında sonuçlanmıştır. Anlaşmaya göre; Eğri, Kanije, Estergon kaleleri Osmanlıda kalacak, Avusturya yıllık ödemiş olduğu 30 bin düka altın vergi yerine bir defaya mahsus 10000 düka altın ödeyecekti. Avusturya kralı Osmanlı padişahına denk sayılacaktı. Böylece Osmanlı, Avusturya’ya karşı üstünlüğünü kaybetmiştir.

images

İran’ın, Osmanlı’nın Avusturya ile yaptığı savaşları ve Celali İsyanlarını fırsat bilerek, Ferhat Paşa Antlaşması ile kaybettiği toprakları geri almak istemesi üzerine 1603 ve 1611 yıllarında İran ile savaş yapılmıştır. İran’ın üstünlüğü ile süren savaşlar neticesinde Nasuhpaşa Antlaşması imzalandı. Bu antlaşma ile Osmanlı Ferhatpaşa antlaşması ile aldığı yerleri İran’a geri verdi. İran Osmanlı’ya yıllık 200 deve yükü ipek vergi verecekti. Nasuh Paşa antlaşması ile Osmanlı devleti doğudaki ilk toprak kaybını da yaşamış oldu.

Dönemin ünlü sadrazamı Kuyucu Murat Paşa’dır. Kanunname-i Al-i Osman değiştirelerek Ekber-Erşed kuralı getirildi. Tımar sisteminin bozulmasına bağlı olarak göç hızlandı ve çiftbozan vergisi uygulanmaya başlandı. Hollanda’ya kapitülasyonlar verildi. Adaletnameler yayınlandı.

1258 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım