Hoşgeldiniz  

Padişah II. Murat Dönemi (1421-1451)!!!

admin | 19 Şubat 2016 | Genel, Tarih

II. Murat Dönemi: II. Murat dönemi 1421 ile 1451 yılları arasında yaşandı. Çelebi Mehmet döneminde başlayan Düzmece Mustafa Olayı tamamen önlendi. Bu olayda kışkırtıcı rol oynayan Bizans İmparatorluğunu etkisiz hale getirmek için İstanbul kuşatıldı, ancak Şehzade Mustafa Olayı çıkınca kuşatma kaldırıldı. Bu antlaşma ile Sırp Prensliği yeniden kurulacak, Bulgarlar Osmanlı hakimiyetinde olacaklar ve 10 yıl süreyle savaş yapılmayacak Tuna Nehri sınır olarak kabul edicektir.

2muratdonemi-1

İzladi Derbent Savaşı’nda yeniden Osmanlılar, Edirne Segedin Antlaşması’nı 1444 yılında imzaladılar. Böylece Osmanlı devleti Haçlılarla ilk anlaşmasını imzaladı.

Eflak Osmanlı’ya bağlılığını bildirmiş, Semendire ele geçirilmiş, Bosna Krallığı vergi vermeyi kabul etmiştir. Belgrad kuşatıldı ancak alınamadı.

hqdefault

10 yıl süreyle savaş yapılmayacak şartını çiğneyen Macarlar, Haçlıların da yardımıyla harekete geçtiler. Varna’da yapılan savaşı Osmanlılar kazanına Macarlar geri çekildiler. Bu savaş ile Yunanistan ve Bulgaristan doğrudan Osmanlı yönetimine girdi. Böylece Osmanlı Balkanlarda Ankara Savaşı öncesindeki gücüne kavuştu.

Varna savaşının intikamını almak isteyen Haçlılar yeniden saldırıya geçtilerse de II. Kosava Savaşı ile bozguna uğradılar. Bu savaş, Osmanlıların Balkanlardan atılmayacağını kanıtladı. Osmanlılar açısından son savunma savaşı oldu ve İstanbul’un fethine zemin hazırlandı.

Mehmet_I_honoraries_miniature

1430 yılında Osmanlı, Venediklilerle savaştı. Serez, Selanik, Makedonya ve Yanya alındı. Kırım, Türkistan ve Arabistan’dan birçok bilgin Anadolu’ya getirildi. Edirne’de Enderun Mektepi kuruldu. I. Murat döneminde kurulan Pençik Sistemi yerine devşirme sistemi uygulanmaya başlandı.

Aydınoğulları’na son verildi. Menteşeoğulları Osmanlı’ya katıldı. Germiyanoğullarının varisi olmadığı için Osmanlı’ya bağlandı. Karamanoğulları üç kez yenilgiye uğratıldı ve Osmanlı hakimeyitini tanıdı.

 

1264 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım