Hoşgeldiniz  

Padişah II. Mahmut Dönemi Askeri Yenilikler!!!

admin | 29 Ekim 2016 | Genel, Tarih

osmanli-boylari

Padişah II. Mahmut: Sekban-ı Cedit, Eşkinci ocağı, Vak’a-yı Hayriye, Asakir-i Mensure-i Muhammediye, Redif birlikleri ve vs konularda yenilikler getirerek Osmanlı devletinin yeniden yapılandırmaya çalışmıştır.

Sekban-ı Cedit: 1808 yılında Alemdar Mustafa Paşa Nizam-ı Cedit’in devamı olarak Sekban-ı Cedit adıyla yeni bir ocak kurdu. Bu ocağın giderek güçlenmesi üzerine yeniçeriler ayaklandı. Alemdar Mustafa paşa öldürüldü. Sekban-ı Cedit ocağı kaldırılırdı. Alemdarın ölümünden sonra tek başına otoriteyi ele alan padişah düşündüğü reformları gerçekleştirmeye başladı.

Eşkinci Ocağı: 1825 yılında II. Mahmut’un yeniçeri bölüklerinden belli gruplar alarak oluşturduğu ordudur. Amacı eğitimden geçireceği bir bölüm asker ile diğer bölüm askeri disiplin altına almaktı. Ama yeniçeri ocağı karekterini aynen sürdüğünden padişah kendi kurduğu Eşkinci ocağını kaldırdı.

001_d

Vak’a-yı Hayriye: 1826 yılında II. Mahmut’un halk, esnaf, öğrenci ve topçu birlikleriyle Yeniçeri ocağına son vermesi olayıdır. Askeri alanda en zor gerçekleştirilen ve dönemin en önemli ıslahatı olan bu olayla; merkezi otorite güçlenmiş ve padişahlar yönetimde yeniden egemen olmuşlardır. Ayrıca yeniliklere engel olan bir kurum ortadan kaldırılmıştır.

Asakir-i Mensure-i Muhammediye: 1826 yılında yeniçeri ocağının kaldırılmasından sonra kurulan askeri birliktir. Bu ordu günümüz ordularının temelini oluşturmaktadır.

Redif Birlikleri: 1834 yılında eyaletlerde tımarlı sipahilerin ortadan kalkmasıyla doğan askeri boşluğu doldurmak için Redif Birlikleri kurulmuştur. Rumeli de ise Müşirilikler kuruldu.

Ayrıca; ordu yönetimi için Seraskerlik yani başkomutanlık makamı kuruldu ve askeri amaçlı ilk nüfus sayımı yapıldı. İlk silah fabrikası bu dönemde açıldı.

762 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım