Hoşgeldiniz  

Padişah II. Bayezid Dönemi (1481-1512)!!!

admin | 19 Şubat 2016 | Genel, Tarih

II. Bayezid dönemi 1481 ile 1512 yılları arasında yaşandı. Bu döneme damgasını vuran olaylar; Cem Sultan olayı, Osmanlı-Memluk savaşı, Osmanlı Venedik Savaşları ve Osmanlı İran ilişkileridir. Kısaca bakıldığında;

2-beyazit-donemi-fetihleri

Osmanlı Memluk Savaşları: 1485 ile 1491 yılları arasında gerçekleşti. Bu dönemde başlayan savaşların önemli nedenlerine bakıldığında; Memluklular, Cem sultan olayında kışkırcılık yapması, Osmanlı sınırını sık sık ihlal etmesi, sebepsiz yere Çukurova yöresini Osmanlılardan istemesi, Dulkadiroğullarını kışkırtması, Venedikliler ve Safavilerle Osmanlılara kaşı iş birliği yapması Fatih döneminde başlayan Hicaz Su Yolları sorununun daha da büyümesi, 6 yıl süren savaşlar her iki tarafında kesin başarı elde edememesiyle sonuçlandı. İlk Osmanlı-Memluk savaşıdır ve Ağaçayırı savaşı olarak anılır. Çukurova yöresi Memluklulara bırakıldı.

Mengli_bayezid

Cem Sultan olayı; bu olay 1481 ile 1494 yılında yaşandı. Fatihinden ölümünden sonra II. Bayezid hükümdar olunca kardeşi Cem sultan ayaklandı. Önce Karamanoğulları, ardından da sırasıyla Memluklar, Rodos Şovalyeleri, Frasızlar ve Papalık tarafından siyasi ve ekonomik koz olarak kullanıldı. Osmanlının devşirme Türkmen çekişmesine de neden olan bu olay, Çem’in ölümüyle tamamen son buldu.

Osmanlı İran İlişkileri: Akkoyunlu devleti topraklarında 1502 yılında Şah İsmail tarafından Safevi devleti kuruldu. Şah İsmail; Türkistan, İran ve Kafkaslarda büyük bir devlet kurmayı amaçladı. Şah İsmail Anadolu’da Şiilik mezhebini desteklemiş, Şahkulu İsyanı’nın çıkmasında etkili olmuştur.

2061zx2

Şahkulu İsyanı’nda II. Bayezid’in ilimli politika izlemesi oğlu Yavuz ile karşı karşıya gelmesine neden oldu. Yavuz savaşı yani Karıştıran savaşını kaybetmiş olsa da yeniçerilerin desteği sonucunda başa geçmiştir.

Ayrıca II. Bayezid Döneminde Kili ve Akkerman toprakları alınarak Boğdan’ın fethi tamamlandı. Osmanlı toprakları Karadeniz’in batısında Kırım ile birleşti.

Safevi Devleti’nin Doğu Anadolu’da başlattığı kışkırtmalar üzerine başlayan bu isyan, bu dönemde tamamen baştırılamadı. Şahkulu isyanı Yavuz’un tahta çıkışını hızlandırdı.

1068 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım