Hoşgeldiniz  

Östaki Borusu’nun Keşfi!!!

admin | 12 Aralık 2016 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Biyoloji, Genel

1552 yılında Vesalius’un yeni anatomisi genelde bu alandaki çalışmaları tahrik etmiştir. İtalyan Anatomist Bartolommeo Eustachio, Vesalius’unkilerden dokuz yıl sonra 1552 yılında anatomi üzerine bir kitap hazırladı.

Bazı açılardan önceki kitaba nazaran daha doğru ve kesindi, fakat çizimler o kadar güzel değildi. Eustachio, iki bin yıl önce Yunanlı doktor Alkmaion tarafından keşfedilmiş olma ihtimaline rağmen o günden sonra Östaki borusu olarak bilinen ve kulak ile boğazı birbirine bağlayan dar bir boruyu ortaya çıkardı. Eustachio, aynı zamanda böbreküstü bezlerini ilk kez gündeme getiren kişiydi.

Östaki borusunun görevi; ortamdaki basınç değişikliklerinde orta kulağında buna uyum göstermesini sağlar. Kulak zarının ses titreşimlerinden ve dış basınçtan dolayı içeriye çökmemesinin sebebi de östaki borusu aracılığıyla boğazdan gelen havadır. Dış hava basıncının yüksek olduğu durumlarda kulak zarı içeriye kaçmamak için normalden daha çok zorlanır.

Bu durumda zarın eski haline gelebilmesi için östaki borusundan gelen havanın basıncıyla, zara dış kulaktan gelen havanın basıncı dengelenir. Böylece kulak zarının zarar görmesi engellenmiş olur. Östaki borusu yaklaşık 3,5-4 cm boyutlarındadır. Çocuklarda düz olan bu kanal erişkinlerde bir dirsek oluşturur. Bu nedenle burundan ve genizden orta kulağa bakteri geçişi çocuklarda daha kolay olur ve çocuklar daha kolay orta kulak iltihabı geçirirler.

Kaynak: wikipedia,

Bilim ve Buluşlar Tarihi,

1162 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım