18 Şubat 2016

Osmanlı İmparatorluğu’nda Yıldırım Bayezid Dönemi!!!

Osmanlı İmparatorluğu’nda Yıldırım Bayezid Dönemi!!!

Osmanlı İmparatorluğu’nda I. Bayezid (Yıldırım) dönemi 1389-1402 yılları arasında gerçekleşti. Bu dönemde beylikler üzerine yürüdü. Dulkadiroğulları ve Ramazanoğulları hariç, bütün beylikleri egemenliği altına aldı ya da Osmanlılara bağladı. Böylece Anadolu Türk Birliği büyük ölçüde sağlayan ilk Osmanlı hükümdarı oldu. Bu durum Timur ve Osmanlı’yı karşı karşıya getirdi. Osmanlı ile Akkoyunlu, Memluk ve Dulkadiroğulları ilişkileri bozuldu.

yildirim-bayezit-donemi-faaliyetleri

Bu arada 1391  ve 1396 yıllarında İstanbul kuşatıldı. Kuşatmayı kolaylaştırmak için Anadolu Hisarı’nı yani Güzelce Hisarı yaptıran Yıldırım, İstanbul’u dört kez kuşatmasına rağmen alamadı. Bunda; İstanbul’un savunmasının kolay olması, Haçlılar, Timur ve Karamanoğulları tehlikelerinin baş göstermesi büyük topların dökülmeyişi ve kapsamlı bir fetih planının hazırlanmaması önemli rol oynadı.

1396 yılında Niğbolu Savaşı gerçekleşti. Haçlılarla yapıldı. Bir kale kuşatması şeklinde başlayan savaş, Osmanlı’nın kesin zaferiyle sonuçlanınca;

Bulgar Krallığı’na tamamen son verildi, Yunanistan ile Bosna Hersek ilk kez egemenlik altına alındı. Mora despotluğu Osmanlı egemenliğine girdi, Türklerin Balkan hakimeyite kesinlik kazandı. Bol ganimet ve fidye ele geçirilmiştir. Halife tarafından Yıldırım’a “Rum Diyarının Sultanı” ünvanı verildi. Balkanlarda güvenlik sağlayan Yıldırım Bayezid Türk birliğini sağlamak için Anadolu’ya yöneldi.

indir

Balkan milletlerinin meydana getirdiği ilk Haçlı Ordusu, Sırpsındığı’nda; Avrupalı büyük devletlerin meydana getirdiği Haçlı ordusu ise Niğbolu’da mağlup edildi.

Ankara Savaşı’na bakıldığında 1402 yılında Osmanlı ile Timur arasında gerçekleşti. Çin’e sefere hazırlanan Timur’un arkasında Osmanlı gibi bir devlet bırakmak istememişti. Timur’un Sivas’ı yağmalaması, iki hükümdarın dünyada tek olmak istemesi, Karakoyunlu Kara Yusuf’un Yıldırım’a sığınması ve Beyliklerin Timur’u kışkırtması sonucu Timur ve Yıldırım arasında Ankara’nın Çubuk ilçesinde Ankara Savaşı yapıldı. Savaşı Timur kazandı.

1beyazitdonemi-2

Sonucuna bakıldığında; Yıldırım, Timur’a esir düştü. Anadolu Türk birliği bozuldu ve Fetret dönemine girildi. Beylikler yeniden kuruldu. İstanbul’un fethi gecikti ve Osmanlı’nın Balkanlardaki ilerleyişi bir süre durdu. Anadolu Timur hakimiyetine girdi. Moğollardan kaçan çok sayıda Türkmen Anadolu’ya geldi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.